Muş İli ve Civarı Tütün Ekicileri Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, Muş taki 8 bin tütün üreticisinin yoksulluğa itildiğini belirterek, hükümet tarafından tütün ekicilerine yönelik uygulamanın yeni bir göç dalgasına neden olacağını kaydetti.
 
Solgun açıklamasında, bölgede daha önce tütün yetiştirerek geçimini sağlayan 8 bin çiftçinin, ürününü satabileceği bir şirketle sözleşme yapamadığı için ekim yapamadığını belirtti. Muş ve civarında bulunan tütün ekicilerinin Tekel’in kapatılmasının ardından, zor bir süreç içerisine girdiğini hatırlatan Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şehmus Solgun, tütünün başka bir alternatifinin olmadığını söyleyerek; “Her yıl kişi başı 2 ton tütün teslim ediyorduk. Şu an 200 kilolara düştü. Yeni düzenleme ile 200 kiloyu da fazla gördüler. Bizi perişan ettiler. Muş Türkiye nin en fakir ili. Tarlamıza geçip anlımızın teri ile çalışmak istiyoruz” dedi. “Tütün alımının yapılması ve tütün kotasının her üretici için iyileştirilmesini talep ediyoruz” diyen Solgun açıklamasında şunları söyledi: “Hiç olmazsa çiftçimiz 3-5 yıl daha tütün ekimi yapabilsin. Çünkü memleketimizin ekonomisi tarım ve hayvancılıkla gelişmektedir. Tütün, bölgedeki ekicilerin geçim noktasındaki can damarlarından biri olmakla birlikte, işsizliği de önlemektedir. Bölgede tütüne hiçbir ürün alternatif olarak gösterilmez”
YETKİLİLERDEN DESTEK BEKLİYORUZ
Muş ve civarında bulunan tütün ekicileri adına, yetkililerden destek beklediklerini dile getiren Solgun; “İlimiz ve civar illerinin Milletvekillerinden, Muşlu olup da dışarıda yaşayan devlet büyüklerimizden özellikle bölgemizdeki geçimini tütün ekerek sağlayan, tütün ekicileri için destek bekliyoruz. Esnafa, KOBİ’ye, memura, işçiye verilen destekler inkar edilemez birer gerçektir. Verilmesi de doğaldır. Hükümetimizin kriz paketi adı altında çıkarmış olduğu iyileştirmelere tütüncülerin de dahil edilmesini istiyoruz. Özellikle, ilimiz Milletvekillerinin sorunlarımızı meclise taşımalarını bekliyor, Muşlu tütün üreticilerinin çıkmaza atılmasını istemiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
 Muş Ovası Gazetesi