Skip to main content

Dap 19 bin sıvat dağıttı

Muş Haber Fotoğrafı

DAP Bölge İdaresi Başkanlığı, bölge illerinden gelen yoğun talep üzerine, ilki 2015 yılında olmak üzere, 2016’da devam eden sıvat dağıtımı tamamlandı. Yapılan çalışmayla, 2 yılda toplam 19 bin adet sac ve beton sıvat bölgeye kazandırılmış oldu.

DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının Hayvancılık Altyapısının Geliştirilmesi Projesi kapsamında, bölgede meraya dayalı hayvancılık yapılan alanlarda, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla, 2016 yılında, finansmanının tamamı DAP İdaresi tarafından karşılanarak yaptırılan 9 bin 960 adet sac ve prefabrik beton sıvatın dağıtımı tamamlandı.

Ülke ekonomisine de katkı sağlayan bu uygulamayla; Büyükşehir Belediyeleri ve İl Özel İdareleri tarafından imal edildikleri noktalardan alınıp muhtarlara teslim edilen sıvatlar, köy ve mera arazilerinde belirlenen yerlere kurularak, hem hayvanların temiz ihtiyacı karşılanmış hem de suya ulaşmada zorluk yaşanan alanlara yerleştirilen sıvatlar sayesinde hayvanların enerji kaybı önlenmiş oluyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, Bölgede hayvancılığı daha verimli kılmak, kırsal alanda büyükbaş ve küçükbaş hayvanların temiz su ihtiyacını karşılamak amacıyla, bu yıl 5 bin 850 adet sac, 4 bin 110 adet beton olmak üzere toplam 9 bin 960 adet sıvatın köy ve meralardaki hayvan yetiştiricilerine dağıtıldığını söyledi. Başkan Demir, Meranın durumuna göre beton mu, sac mı hangisi tercih edilecekse onun kullanılmasını istedik. Bunun için hem sac hem de beton sıvat yaptırdık. Ayrıca, bu yıl dağıtılan beton sıvatlarda içerisine daha fazla su alacak şekilde revizyon yapıldı. Geçtiğimiz yıl, ilk etapta, toplam 9 bin 30 adet sac ve beton sıvat bölge illerine dağıtıldı. Bu yıl sıvatların dağıtımına ise Ağustos ayında başlandı. Böylece 2 yılda, DAP İdaresine bağlı 15 ilin ilçe, köy ve meralarına toplam da 19 bin adet sıvat dağıtılmış oldu dedi.

Türkiyenin en büyük meralarının DAP Bölgesinde olduğunu ve burada yaşayan nüfusun büyük bölümünün de geçimini hayvancılık yaparak sağladığına dikkat çeken Başkan Demir, meralardaki hayvanların su ihtiyacını karşılama konusundaki sıkıntıdan dolayı böyle bir çalışma başlattıklarını ve illerden gelen yoğun talep üzerine söz konusu uygulamaya bu yıl da devam ettiklerini söyledi. Meraların, hayvanların beslenmesindeki önemine vurgu yapan Başkan Demir, Hayvanların merada otlatılması önemlidir. Çünkü kaba yemi ucuza mal etmiş olursunuz. Ancak, temiz, sağlıklı ve kolay erişilebilir su, hayvanların verimlerinde ve hastalıklardan korunmalarında beslenmeleri kadar önemlidir şeklinde konuştu.

İdareye bağlı 15 il, 130 ilçe ve 7 bini aşkın köye hizmet götürmeye çalıştıklarını ifade eden Başkan Demir, Bölgenin var olan potansiyelini harekete geçirmek için özellikle tarım ve hayvancılığa odaklandıklarını söyledi. Başkan Demir, Doğduğu yerde doyan ve uğraştığı işten kazandığı için zevk alan bir üretim modeli kalkınmanın birinci faktörüdür dedi.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri