Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 2022 yılında çiftçilere bitkisel üretim destekleme ödemesi kapsamında verilecek olan Mazot ve Gübre Desteklerinin icmallerini yayınladı.
Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü 2022 Yılı Bitkisel Üretim Destekleme Ödemesi kapsamında desteklemeden faydalanacak üreticileri ve destek miktarlarının yer aldığı icmalleri askıya çıkarıldı.
Askıya çıkan icmallere göre Muş Genelinde 12 bin 903 üreticiye 128 milyon TL ödeme yapılacak.
GÜN, “DESTEK ÖDEMELERİ 6 AY ÖNE ALINDI”
Mazot ve gübre destekleri ödemeleri ile ilgili olarak bir açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, çiftçilerin rahat hareket etmeleri için desteğin bu yıl 6 ay öne alındığını belirterek: “Üreticilerimiz bu hafta ve önümüzdeki haftalarda bütün güzlük ekimleri tamamlamış olacaklar. Özellikle tarlanın sürülmesi ve ardından ekim yapması büyük önem arz etmektedir. Zamanında yapılan ekim özellikle de tahıl ürünleri için önem arz etmektedir. Resmi Gazete’de yayımlanan mazot ve gübre desteği yapılarak çiftçilerimize bu konuda büyük bir destek sağlanmış olacak. Çiftçilerimizin ekim esnasında daha rahat hareket etmeleri için mazot ve gübre desteği bu yıl 6 ay öne alınarak çiftçilerimize kısa sürede Ziraat bankası tarafından ayni olarak verilecektir. Çiftçilerimiz desteklemeyle tedarik edecekleri hem mazot hem de gübreyle ekimlerini daha kolay gerçekleştireceklerdir.”
MAZOT VE GÜBRE DESTEK BİLGİLERİ
Muş merkez ve ilçelerindeki üreticilerin alacakları destek bilgilerinin yer aldığı icmal ile ilgili olarak Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Muş Merkez ilçede başvuru yapan toplam 3 bin 481 kişiye destek verilecek. 3 bin 481 kişiye 201 bin 526 dekar alan için yaklaşık 15 milyon 121 bin TL Mazot desteği, aynı dekar alan için ise toplam 9 milyon 258 bin TL gübre desteği verilecek. Muş Merkez ilçede toplam 201 bin 526 dekar alan için üreticilere 24 milyon 380 bin TL gübre ve mazot desteği verilecek.