Yaz aylarının oldukça kurak geçtiğini kaydeden Muş Çiftçisi, yağmurun yağmamasından dolayı, endişe duyduklarını belirterek, tarlalarından ürün alamadıklarını, bunun üzerine ise devletin ürünlerine kota koyarak kendilerini mağdur ettiğini belirttiler.

Baharın gelmesi ile birlikte tarlaların ekimine başladıklarının tek çarelerinin yağmur olduğunu belirten çiftçiler, buğday ve arpa tarlalarından istenilen oranda verim alamadıklarını dile getirdiler. Kış ve yaz aylarında yağışların az olması sebebiyle ortaya çıkan kuraklık, Muş’ta tarım arazilerinde olan verimi düşürdü. Tarlalardan istenilen oranda ürün alamayacaklarını düşünen çiftçiler arazilerinin büyük çoğunluğunu ise nadasa bıraktıklarını söylediler. Tarlalarından bekledikleri verimi alamayacaklarını ve ürünün kendi borcunu bile çıkaramayacağını belirten çiftçiler tarlaların kuru olduğunu yağmur yağmadığı için ürünlerden verim elde edemediklerini dile getirdiler. Üreticiler, “Bitki su alamayıp kuruduğu zaman, tarlalarımızı terk edip gitmekten başka çare yok. Her şey suya bağlı” şeklinde konuşarak kuraklık sebebi ile ürünlerinden kar elde edemeyecekleri için kara kara düşündüklerini belirttiler.

“ÜRÜNLERİMİZ PARA ETMİYOR”
Ekmiş oldukları ürünlerin zaten para etmediğini vurgulayan çiftçiler, “ işimiz Allaha kalmış ne yapacağımızı şaşardık daha bu güne kadar yağmurun yağmasını bekledik. Ama yağmadı. Ne yapacağımızı bizlerde şaşırdık. Kuraklıktan dolayı hepten çitçiliği bırakmak zorunda kalacağız” şeklinde konuştular. İklim koşullarında olan olumsuz durumların üstüne birde kota mağduru olduklarını belirten Muş Çiftçisi Geçen yıl ekmiş oldukları ürünlere verilen fiyatların kendilerini memnun etmediğini belirtti. Kota mağduru olduklarını belirten çiftçiler, “Hükümetin uyguladığı kota sistemi, üreticilerinin zor günler geçirmesine neden olmuştur. Ülke insanının refahı ve huzuru için mevcut kota miktarlarının yükseltilmesi gerekir. İyileştirme yapılmadığı takdirde insanlar açlığa, sefalete, suça teşvik edilmiş olur” şeklinde konuştular. Devletin çiftçiye değer vermesini isteyen Muşlu çiftçiler, Devlet bize bakmakla yükümlüdür, bakmadığı takdirde ben çaresiz kalıp cinayet, hırsızlık gibi suçlar mı işleyeyim? Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız, bize de sahip çıkılsın. Bizim ve bizim gibi mağdur edilen çiftçilere bir an önce iyileştirme yapılmasını istiyoruz” diyerek hükümetten iyileştirme yapılmasını istediler. Bir takım programlara katılmak üzere Muş’a gelen DHA Muhabiri Cem Bakırcı ise Buğday tarlalarının resimlerini çekerek bir hayli kuraklık olduğunu dile getirdi.

 Muş Ovası Gazetesi