Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, ürünün desteklemesi, çiftçinin aldığı kredi faizinin affını ve buğday fiyatlarının yükseltilmesini istedi. Petrol varil fiyatının yükselmesiyle birlikte zamlanan mazotu almakta güçlük çeken çiftçiye dönme 1 litre mazot desteğinin verildiğini belirten Yıldırım, bunun çok az olduğunu söyledi.

Zirai ilaçlar ve petrol gibi çiftçiyi doğrudan ilgilendiren maddelerin fiyat artışı karşısında devletten almak zorunda kaldıkları kredilerin borçlarını ödeyememe durumuna geldiklerini aktaran Yıldırım, bu yüzden de çiftçinin aldığı kredilere gelen faizin affedilmesi gerektiğini anlattı.

Yıldırım, “Ziraat ilaçları pahalı, çiftçi kredi faizleri ödeyemiyor. Kesinlikle ve kesinlikle çiftçi kredi faizleri silinmelidir. Çiftçi mahsur almıyor ki kredi faizini ödeyebilsin.” şeklinde konuştu.

Kuraklığın bu yıl ülke genelinde çiftçinin belini kırdığına dikkat çeken Yıldırım, bu yıl muhakkak çiftçiye kuraklık desteğinin de verilmesi gerektiğini vurguladı.

Çiftçinin tefecilerin eline düşmemesi için devletin düşük faizli kredi imkanının sağlanması gerektiğini savunan Yıldırım, “Devlet ürünün ekiminden, satışına kadar üreticiye düşük faizle kredi vermeli ki üretici tefecinin eline düşmesin.” şeklinde konuştu.