Skip to main content

36 aya varan taksit imkanı

Muş Haber Fotoğrafı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını yapılandırıyor. Esnafın icra ve haciz işlemlerinde kurtulacağı ve teşviklerden yararlanabileceği yapılandırma kapsamında 36 aya varan taksit imkanı da sunuluyor.

Yapılandırma, 2016 Haziran ve daha önceki dönemlere ait SGK alacakları ile bunların gecikme cezalarını kapsıyor. TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç aslına eklenerek tahsil edilecek ve gecikme cezaları affedilecek.

Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50´si silinecek. Buna göre 100 TL idari para cezası ve 40 TL´de gecikme cezası bulunan bir kişi asıl borcunu 50 TL, gecikme cezasını ise 50 TL´ye uygulanacak enflasyona göre ödeyecek. SGK borcunun peşin ödenmesi halinde anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacak. Taksitle ödemek isteyenlere ise iki aylık dönemler halinde ödeme imkanı sunulacak.

Buna göre 6 taksit (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay), 18 taksit (36 ay) vadeyle ödeme gerçekleştirilebilecek. Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarını da kapsayan yapılandırma kapsamında 2016 yılı Haziran ayı ve önceki dönemlere ait Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunanların, gecikme cezası ve gecikme zamları silinecek. Bu kişilerin borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksitle ödemesi mümkün hale gelecek.

Gelir testi yaptırmamış olanlar ise bunun için 2 Ocak 2017´ye kadar müracaatta bulunabilecekler. Belirlenecek gelir testi sonucuna göre GSS primleri ödeme imkanı sağlanacak. Borçları dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanamayan genel sağlık sigortalılar, ilk taksiti ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Borcu yapılandırılan esnaf borcu yoktur´ yazısı ile icra takibi ve haciz işlemlerinde kurtulacak ve teşvik alabilecek. Kapanan iş yerlerine ait 31 Aralık 2014´e kadar ödemedikleri 50 lirayı aşmayan borçlar ile tutarına bakılmaksızın bu borçlara bağlı ceza tutarı 100 lirayı aşmayanlar silinecek.

Kanun kapsamında borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016´ya kadar başvuruda bulunabilecek ve ilk ödeme 2 Ocak 2017´ye kadar yapılabilecek. Alacak Kapsamı Sigorta primi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen sürede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek. Yaşlılık, emekli veya malullük aylıkları bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 Şubat ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek primlerinin asıllarıyla bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri