‘İlköğretim Haftası’ münasebetiyle düzenlenen tören, çelenk sunumunun ardından 2071 Melikşah ilk ve ortaokulunun bahçesinde devam etti. Programa Vali Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, Vali Yardımcısı Hasan Taş, İl Emniyet Müdürü Engin Kaloğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mehmet Kasım Ermiş, Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, Şube Müdürleri, Kurum Amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Enver Kıvanç, konuşmasında eğitim öğretim ile ilgili yapılan yatırımlara değinerek şunları söyledi: “Bugün tarihi itibariyle ilimiz genelinde 692 okulumuzda 6 bin 403 öğretmenimizin nezaretinde 114 bin 209 öğrencimiz ders başı yapmıştır. Bu öğrencilerimize ücretsiz olarak yaklaşık 1 milyon 23 bin 680 ders kitabı 684 bin 637 yardımcı kaynak dağıtımı yapılmış olup, öğrencilerimizle bu kaynakları buluşturmuş bulunmaktayız. Eğitim tarihinde bir ilk olan yardımcı kaynakların dağıtımı geçmişteki çalışmalara baktığımızda hakikaten devrim niteliğinde bir çalışmadır. Bunu hiçbir zaman göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum. İlimizde bu yıl 61 okul bir spor salonu 2 pansiyon toplamda 64 proje ilimize kazandırılmış olup, bu projelerin yaklaşık ödenek miktarı 932 milyon TL değerindedir. Bakanlığımızın ayrıca yürütmüş olduğu bin okul projesi kapsamında 9 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin iyileştirilmesi yapılmıştır. 10 bin okul projesi kapsamında ise 146 okulumuzun onarımları yapılmış eğitim öğretime hazır hale getirilmiştir. Bu çerçevede 6 okulumuzun Çevre Dostu Okul olarak düzenlemesi yapılmıştır. Bugüne kadar kapalı olan 6 yerleşim merkezindeki okullarımızda köy yaşam merkezi olarak tekrar eğitim öğretim faaliyetlerine kazandırılmıştır. Bakanlığımızın yürütmüş olduğu bir başka proje ise Kütüphanesiz Okul Kalmayacak projesi kapsamında ilimizde kütüphanesi bulunmayan 181 okulumuzun kütüphanesi ve kitaplığı yapılmıştır. Şuan itibariyle ilimiz genelindeki 692 okulumuzda kütüphanesiz okul bırakılmamıştır. Bütün okullarımız kütüphane ve kitaplığa kavuşturulup, yaklaşık 250 bin kitap dağıtımı yapılmıştır. İlimize bu katkıları sunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer’e ve bugüne kadar hep yanımızda olan desteklerini hiçbir zaman bizlerden esirgemeyen eğitimi her zaman birinci sırada önceleyen il valimiz Doç. Dr. Sayın İlker Gündüzöz’e huzurlarınızda teşekkür ediyorum.”

Müdür Kıvanç konuşmasının devamında Öğretmen, veli ve öğrencilere tavsiyelerde bulunarak; “Değerli meslektaşlarım, öğrencilerimizin daha iyi yetiştirilmesi için Milli Eğitim’in genel amaçları doğrultusunda milli, manevi, ahlaki ve evrensel değerleri benimseyen bilgi teknolojilerini çok iyi kullanabilen bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Bunları yaparken mesleğimizden haz alarak çocuklarımızı çok iyi ederek yapmalıyız.

Kıymetli velilerimiz çocuklarınız bizim geleceğimiz ve onları çok önemsiyoruz. Onlara geleceğin bilim adamları gözü ile bakıyor v o şekilde davranıyoruz. Çocuklarınızı sürekli kontrol altında tutunuz. Onları kötü çevreden ve Televole kültüründen uzak tutunuz. Başarılı davranışlarından ötürü onları sürekli ödüllendiriniz. Kötü davranış gösterdiklerinde ise mutlaka uyarınız. Seviyelerine uygun bol bol kitap okumalarını sağlayınız.

Sevgili öğrenciler bu eğitim öğretim yılının başında bulunuyoruz. Her yeni başlangıç beraberinde yeni umutları getirir. Siz bu senenin başında yeni palan programlar yapın, çalışmalarınızı bu plan ve programlar yürütün. Bu şekilde başarılı olacağınızdan sizin ve hiç kimsenin kuşkusu olmayacaktır. Bu yıl için gelin hep birlikte bu parolayı kendimize hedef olarak belirleyelim. Bu yılki parolamız başarmak olsun, şifresi ise mazeret yok olarak kabul edelim ve hedeflerimize ulaşalım. Şimdiden hepinize başarılar diliyorum. Katılımlarından dolayı değerli misafirimize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Program, konuşmaların ardından öğretmen ve öğrencilerin şiir okuması ile devam etti. Daha sonra üst kademedeki öğrenciler tarafından okula yeni başlayan öğrencilere çiçek takdimi yapıldı. Daha sonra Vali Gündüzöz ve Müdür Kıvanç ile birlikte ilk dersin zili çalındı. Vali Gündüzöz, daha sonra ana sınıfındaki minik öğrencileri ziyaret etti. Ardından 2071 Melikşah Ortaokulu öğretmen ve idarecileri ile bir araya gelen Vali Gündüzöz, bir süre sohbet etti. Fırat Demir Muş Haber Gazetesi