Skip to main content

YBO öğrencilerinin başarısı

Muş Haber Fotoğrafı

Türkiye genelinde en fazla yatılı bölge ortaokulunun bulunduğu Muşta, köy öğrencileri hem kaliteli eğitim alıyor hem de sporda başarı gösteriyor. Nüfusunun yüzde 63nün kırsalda bulunduğu Muşta, köy öğrencileri devletin her türlü imkanlarından faydalanıyor. Yatılı bölge ortaokullarında eğitim gören öğrenciler, eğitimlerinin yanı sıra sportif faaliyetlere de katılarak başarılar elde ediyor. Atletizm, voleybol, futsal, basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, satranç ve birçok sportif alanda başarılar elde eden Taşoluk İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret ederek öğrencilerle bir araya gelen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Kartal, sporcuların neredeyse yüzde 90nın yatılı bölge ortaokullarında okuyan öğrencilerden oluştuğunu söyledi. Türkiyede en fazla genç nüfusunun olduğu illerden birinin Muş olduğunu ifade eden Kartal, Türkiye genelinde en fazla yatılı ilkokulu veya ortaokulunun olduğu il Muş. Bu konuda Muş pilot il durumunda. Aynı zamanda Türkiye genelin genç nüfus oranının en fazla olduğu illerden biri de Muş’tur. Şu an Şanlıurfa’dan sonra ikinci sıradayız Türkiye genelinde. 408 bin nüfusun yaklaşık 138 bin ile 140 bin arası şu an okul çağında gençlerimiz. Futbol olsun, futsal dediğimiz salon futbolu olsun, voleybol, basketbol, güreş, masa tenisi, badminton, karate, tekvando, judo ve satranç gibi hemen hemen tüm branşlarda bu okulumuzun öğrencileri yönlendirmiştir dedi.

Özellikle kırsalda bulunan köylerden gelen öğrencilerin sportif alanda değerlendirildiğini kaydeden Kartal, Muş nüfusunun kırsal kesimde olması hasebiyle bu konuda da yine Iğdır’la beraber yarışıyoruz. Özellikle kırsal kesimden gelen çocukları bu konuda değerlendiriyoruz. Hakikatten sporcularımızın, alt yapımızın çoğu köylerden gelen ve özelliklede YBO’lardan gelen çocuklardan oluşmaktadır ifadelerini kullandı.

Öğrencilerinin 30 ile 35 köyden geldiğini ve yatılı bölge ortaokullarında birçok imkanın olduğunun altını çizen Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Öden de, Okulumuz 2012-2013 eğitim öğretim yılında kademeli olarak imam hatibe dönüşüm olarak geçmeye devam etmiş olup, 2015-2016 eğitim öğretim yılında tamamıyla yatılı erkek imam hatip oldu. Bizim buradaki öğrencilerimiz tamamıyla 30-35 köylerden, ilçelerde, beldelerde ve mezralardan gelen öğrencilerimiz. Öğrencilerimize biz burada normal okulların vermiş olduğu eğitim öğretimin yanı sıra ekstra Peygamber Efendimizin hayatı, Kuran-ı Kerim dersleri ve bunun yanında Arapça derslerini ekstradan veriyoruz. Gönüllülük esasına dayanan ve ikna ekibimizin kazandırmış olduğu 38 kız çocuğumuzu da bu vesile ile okula kazandırmış olduk. Özellikle biz şunu gördük, bizim YBO’muz bütün imkanları mevcut ifadelerini kullandı.

Hem eğitim hem de sportif alanda başarılı olan öğrencilerden İbrahim Güngören ise, Ben Muş merkeze bağlı Üçevler köyünden geliyorum. Orası bir dağ köyü, fazla spor yapma imkanı bulamıyoruz. Onun için Taşoluk’a geldim. Burada spor yapma yeteneği fazlaca buldum. Eğitimin yanı sıra sporla ilgileniyorum. Bundan dolayı da çok mutluyum. Gelecekte de inşallah sporla ilgili eğitimle güzel yerlere gelmek istiyorum şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri