Skip to main content

Üniversite öğrencileri engellileri sevindirdi

Muş Haber Fotoğrafı

Eğitim Fakültesi ve Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 4ncü Sınıf öğrencileri, Muş Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezinde eğitim gören engelli öğrencileri ziyaret etti. Öğretim Görevlisi Ali Haydar Akpolat, tarafından organize edilen Sevgi Günü projesi kapsamında engelli öğrencileri sınıflarında ziyaret eden üniversiteliler, engelli öğrencilerle yakından ilgilendiler.

Engelli öğrencilere yönelik sosyal etkinlikler düzenleyen üniversite öğrencileri, beraberlerinde getirdikleri kışlık kıyafetleri dağıttılar. Sevgi Günü projesi adı altında yaptıkları ziyaret ile ilgili açıklama yapan Öğretim Görevlisi Ali Haydar Akpolat, Eğitim Fakültesi ve Din kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 4. sınıf öğrencilerinin öğretmenliğe başlamadan önce özel eğitime gereksinim duyan öğrencileri tanıması ve kaynaşmasının amaçlandığını söyledi. 2015-2016 eğitim öğretim yılı içerisinde mezun olabilecek öğretmen adaylarının şimdiden duyarlı ve başarılı olmaları temennisinde bulunduklarını kaydeden Polat, Öğrencilerimiz, öğretmenlik hayatına başladığı ilk yıldan itibaren sıkıntı yaşayabilecekleri sorunları yerinde görmeleri gerekir. Özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin kaynaştırma eğitimi adı altında normal öğrencilerle aynı sınıfta eğitim hayatına devam etmesidir dedi.

Yeni atanacak olan öğretmen adaylarının ileriki süreçte zorluk yaşamamaları konusunda eğitimde uygulanacak yöntem metodu hakkında bilgilerin faydalı olacağı kaydeden Akpolat, Sınıf içerisinde yalnız kalan öğrencimizde ileriye yönelik özgüven eksikliği, sosyalleşmede sıkıntı ve okula karşı isteksizlik görülmektedir. Bu durum öğrencinin başarısızlığına bağlansa da bana göre asıl neden öğretmenlerimizin özel eğitime gereksinim duyan öğrenciler için tam olarak ne yapacaklarını bilememesidir. Bu ön yargıyı kırmak öğretmen adayı olan öğrencilerimizin Muş Eğitim Uygulama Okulunda bulunan öğrencilerimizi tanıması, onlarla vakit geçirmesi için her hafta 4. sınıf öğrencilerimizden bir sınıfı eğitim uygulama okulundaki derslere alıyoruz. Burada eğitim alan öğrencilerimizle birlikte derslere girip etkinlik yapmalarını sağlıyoruz. Böylelikle bu öğrencilerimizi tanımış olacaklar. İleriki yıllarda kaynaştırma eğitimine devam eden özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerimiz olursa onlara karşı olumsuz bir tutum sergilemek yerine, onları diğer öğrencilerden ayrı tutmayıp var olan müfredat çerçevesinde bu öğrencilerimizi eğitim öğretim hayatında gerekli eğitimi almalarını sağlayarak yardımcı olacaklardır diye konuştu.

Sınıf Öğretmenliği bölümü 4üncü sınıf öğrencisi Leyla Budak ise, Buraya gelmemizdeki amaç, ileriki yaşantımızda öğretmenliğe geçiş yapmadan önce hayatımıza bir tecrübe kazandırmak. Buraya gelerek öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttık. Buraya hediye alarak gelme amacımız öğrencilerle kaynaşmaktır. Bunun benim için büyük bir tecrübe olacağına inanıyorum. İlk defa buraya gelerek çocuklarla kaynaştım, ilk defa konuştum, çok mutluyum şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri