Skip to main content

Tercih merkezleri kuruldu

Muş Haber Fotoğrafı

    TEOG Tercih Danışmanlık Merkezleri bu gün itibari ile 25 Temmuz´a kadar hizmet verecek. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, öğrencilerin rehber öğretmenler ve donanımlı öğretmenler eşliğinde tercih yaparak kendilerine en uygun üst eğitim programına yerleşmesi amacıyla Muş merkezde 9 okulda ve ilçe merkezlerinde TEOG Tercih Danışmanlık Merkezi kuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen yıl TEOG tercih döneminde Türkiye genelinde oluşturulan 2 bin 183 Tercih Danışmanlığı Komisyonunda 7 bin 132 rehber öğretmen görev yapmış ve ortaöğretime geçiş yapan 500 binden fazla öğrenci ve veli, bu komisyonlardan yararlanmıştı. Konu ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan,  şunları ifade etti: Bilindiğiniz 15 Temmuz Cuma günü (yani bugün) Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG) tercih dönemi başlıyor.  

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından, öğrencilerin rehber öğretmenler ve donanımlı öğretmenler eşliğinde tercih yaparak kendilerine en uygun üst eğitim programına yerleşmesi amacıyla tercih merkezleri kuruldu. Dolayısıyla çocuklarımızın, öğrencilerimizin aldığı puanlarına göre en iyi yerlere yerleşmesi ve kendi istedikleri yerlere yerleşmeleri için biz Muş il genelinde TEOG Tercih Danışmanlık Merkezi açtık.  

Akademik Başarıyı Tercihte de Göstermeyi Hedefliyoruz TEOG Tercih Danışmanlık Merkezlerinde hem rehber öğretmenler hem de tecrübeli 3 öğretmen, gün boyu gelen öğrenci ve velilere yardımcı olacaklarını söyleyen Arslan şunları kaydetti: İl merkezinde 9 ortaokul ve ilçe merkezilerinde de TEOG Tercih Danışmanlık Merkezi açtık. Bu TEOG Tercih Danışmanlık Merkezlerinde hem rehber öğretmenlerimiz hem de tecrübeli 3 öğretmenimiz, gün boyu orada olacaklar ve TEOG Tercih Danışmanlık Merkezlerine gelen öğrencilerimize yardımcı olacaklardır. Onlara aldıkları puanlara göre yönlendirmeler, rehberlik yapacaklar. Kendilerine bilmedikleri konularda yardımcı olacaklardır. İstediğimiz, öğrencilerimizin aldıkları puanlara göre ve istedikleri en iyi yerlere yerleştirmelerini sağlamaktır. Yani bu yıl TEOG´ta elde ettiğimiz akademik başarıyı tercihte de göstermeyi hedefliyoruz. Öğrencilerimizin istedikleri okula yerleşmelerini sağlamak adına tercih merkezlerimizde hizmet vereceğiz. Muş il genelinde açtığımız TEOG tercih merkezleri ise şu okullar; Yavuz Selim Ortaokulu, Türk Telekom Ortaokulu, İlyas Sami Ortaokulu, Vali Adil Yazar Ortaokulu, 2071 Melikşah Ortaokulu, Fatih Ortaokulu, Zafer Çağlayan Ortaokulu, Prof. Dr. Vahit Özmen Ortaokulu´nda hizmet verilmekte.   

Öğrenci ve Velilerimizin Yanındayız Tercih konusunda öğrenci ve velilerine gerekli desteğin sağlanacağını vurgulayan Arslan: Liselerde de Üniversite Tercih Danışma Merkezlerinde 7 okulumuzda ve ilçe merkezlerimizde açtık. Buralarda öğrencilerimiz kendi bilmedikleri veya istedikleri konularda destek alacaklardır hem velimiz hem öğrencilerimiz bu tercih merkezlerinden faydalanabilirler dedi.   Yeteneklere Göre Tercih Yapıldığında Daha Başarılı Olunur TEOG´te tercihlerinde bulunan tüm öğrencilerimize başarılar dileyen Arslan: Öğrencilerimiz tercih dönemlerinde öncelikle ilgi ve arzu ettikleri okulları tercih etmeleri gerekir. Yani kendi ilgi ve yeteneklerine göre akademik veya sosyal liseler anlamında mutlaka arzu ettikleri, istedikleri ve yeteneklerine uygun liselere gitmeleri gerekmektedir. Örneğin; Güzel Sanatlar Lisemize müzik yeteneği olan bir öğrencimizin, akademik bir liseye gitmesine bence gerek yoktur. İyi bir müzik öğretmeni, müzisyen olabilir. Ya da resim, ressam ve resim öğretmeni olabilir. Yani herkes ilgi ve yeteneklerine, kabiliyetlerine göre uygun bir tercih yaptıkları zaman daha da başarı olabilecekler. Dolayısıyla mutlaka sevdikleri ve ilgi duydukları, kendi yetenekleri uygun alanları tercih etmelerini tavsiye ediyorum.

Üniversiteye gidecek olan gençlerin de sevdikleri alanları tercih etmeliler. Kendi isteklerin ve yeteneklerine uygun tercihte bulunan öğrenciler hem mesleki alanlarda hem de kendilerinin başarı olmalarını sağlayacaklar. TEOG´te tercihlerinde bulunan tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum ifadelerini kulandı.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri