MŞÜ Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Elemanı Hatip Erdoğmuş, okullarda seçmeli derslerin son tarihi olan 24 Şubat´tan önce velilere, çocuklarına Zazacayı da seçmeleri gerektiğine vurgu yaptı.  

Öğretim Elemanı Hatip Erdoğmuş, UNESCO´nun Zazaca´ya 2009 yılında dikkat çektiğini hatırlatarak, Zazaca´nın kullanımının giderek düştüğünü bildirdi. Erdoğmuş, hükümetin son yıllarda attığı önemli adımlardan birinin de Yaşayan Diller adı altındaki Zazaca dili olduğunu söyledi. Dersin Okutulmasında Bir Sıkıntı Yok Ortaokul öğrencilerinin bu dersi seçebileceğini beliren Öğretim Elemanı Hatip Erdoğmuş, Türkiye´de en çok konuşulan üçüncü dil olma özelliğine sahip Zazaca´nın UNESCO´nun da 2009 yılında dikkat çektiği gibi kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Dilin kaybolmasını önlemenin en temel yolu onu günlük hayatta canlı tutmak, hayatın her alanında sözlü ve de yazılı olarak kullanmaktır. Son yıllarda maalesef Zazaca´nın kullanımı gittikçe gerilemekte. Çocuklarımız, anadilimizden kopmakta ve maalesef bizim de ihmalkârlığımızdan dolayı da anadilimizi öğrenememekte.

Türkiye´de Son yıllarda atılan en önemli adımlardan biri de kuşkusuz Yaşayan Diller adı altında Zazaca´nın da okullara seçmeli ders olarak girmesi olmuştur. 5, 6, 7 ve 8. Sınıfta okuyan öğrenciler seçmeli dersler içerisinde Zazaca´yı da seçebilmektedir. Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin imzasıyla 19.01.2016 tarihinde yayımlanan bir yazıda; okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli dersin okutulabileceğini, ilgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyeceğini, öğretmen eksikliği durumunda başka okuldan ek ders karşılığında öğretmen temin edileceğini eğer yoksa ücretli öğretmen tutulmak suretiyle bu derslerin okutulacağını belirtmiştir. Dolayısıyla bu derslerin tercihi ve okutulması noktasında hiçbir sıkıntının olmadığını görmekteyiz. Ancak böyle bir imkana rağmen Zazaca´ya olan talebin beklentinin çok altında kaldığını üzülerek belirtmek isterim diye konuştu. Bu Sayı Daha Fazla Olabilirdi Seçmeli derslerde son tarihin 24 Şubat olduğunu hatırlatan Öğrt.

Elemanı Erdoğmuş, Zazaca için ayrılan bir kişilik atama kontenjanında daha fazla olabileceğini kaydetti. Erdoğmuş şunları dile getirdi: Velilerimiz, maalesef çocuklarının anadillerini öğrenmeleri konusunda gerektiği kadar duyarlı davranamamakta. Çocuklarımızın dillerine yabancı kalmaları, kültürel mirasımızın da yarınlarda yok oluşuna neden olabilir.

Bunu bir nebze de olsa engelleyebilmek için mutlaka çocuklarımıza anadilimiz olan Zazaca dersini seçtirelim. Bu konuda daha hassas olmamız gerekmekte. 24 Şubata kadar seçmeli dersleri tercih edebiliriz. Bu tarihe kadar çocuklarımızın okudukları okullara birer dilekçe ile seçmeli derslerimizi seçelim. Bu dersin tercihi noktasında ısrarcı olalım. Okul idarecilerimizin de bu konuda daha hassas davranmalarını, bu  dersin seçilmesi konusunda da veli ve öğrencilerimize yardımcı olmalarını  rica ediyorum. Halihazırda çalışmakta olan Zazaca öğretmenlerimiz varsa da bu sayının yetersiz olduğunu ve artması gerektiğini düşünüyorum. 

Maalesef son yapılacak olan öğretmen alımında da Zazaca için sadece bir kontenjan ayrılmış. Bu sayı daha fazla olabilirdi. Daha Fazla Sayıda Öğretmen Atayarak Bunu Engelleyebilir MŞÜ Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Hatip Erdoğmuş sözlerini şöyle tamamladı: Belki arz talep dengesinden dolayı böyle olmuştur. Ancak şöyle şikayetler de gelmekte Bazı okullar, bu dersi okutacak öğretmen olmadığı için dersi seçtirmemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında Zazaların yoğun olarak yaşadıkları illere (Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Elazığ) daha fazla sayıda öğretmen atayarak bunu engelleyebilir. Bu dersi verebilmek için öğretmen sıkıntısı da yok. Bu alanda yetişmiş, umutla atanmayı bekleyen birçok gencimiz de var. Son olarak Rum suresinde Rabbimiz Dillerinizin ve renklerinizin farklı oluşu onun varlığının ve kudretinin birer delili olduğunu bizlere hatırlatmakta. Dilimiz, Allahın bizlere bahşettiği delillerden biridir. Buna sahip çıkmalıyız. Unutmayalım! Seçmeli dersler için son tarih 24 Şubat 

Muş Ovası Gazetesi