Muş’taki Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulunun mobilya atölyesinde eğitim gören özel öğrenciler burada hem meslek öğreniyor hem de kişisel becerilerini geliştirerek hayata hazırlanıyor.
Merkeze bağlı Zafer Mahallesi’ndeki Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri, kendileri için kurulan mobilya atölyesinde geleceğe hazırlanıyor. İş güvenliği tedbirleri kapsamında uzman öğretmenler kontrolünde meslek öğrenen özel öğrenciler, hediyelik süs eşyaları üreterek hem sosyalleşiyor hem de gelir elde ediyor. Haftada 15 saat kurs gören öğrenciler, burada aldıkları eğitimle psikososyal desteğin yanı sıra iş bulma imkanına da sahip oluyor.
Ali Kuşçu Özel Eğitim Uygulama Okul Müdürü Aydın Güngör, yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, özel öğrencilere haftalık verilen 30 saatlik dersin 15 saatini atölyelerde uygulamalı olarak verildiğini belirterek şunları söyledi: “Okulumuzda 31 kayıtlı öğrencimiz mevcuttur. Bu öğrencilerimiz sabah rehberler eşliğinde evlerinden servisle alınarak okula teslim edilmektedir. Öğle arası yemekleri okulumuzda veriyoruz. Ders bitince de tekrar rehber eleman eşliğinde servisle evlerine götürüyoruz. Okulumuzda genel amacımız hem çocukları hayata hazırlamak hem de okul sonrasındaki hayatlarında ailelerine ve kendilerine ekonomik katkı sağlamaları için meslek öğretiyoruz. Okulumuz bünyesinde bulunan atölyelerde öğrencilerimiz tarafından hazırlanan ürünler yılsonunda sergilenip satışı yapılacaktır. Bu anlamda okulumuz maddi anlamda da katkı sunmaktadır. Okulumuza öğrenci kabullerini Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) üzerinden yapıyoruz. Tavsiye kararı ile RAM’a gönderile öğrencilerin yapılan değerlendirme neticesinde hafif düzey olan öğrencilerimizin okulumuza kaydını yapıyoruz. Okulumuzda öğrencilerimiz haftalık 30 saat ders görmektedir. Bunun 15 saati akademik dersler 15 saati de atölyelerde aldıkları dersler oluyor. 2 adet atölyemiz mevcut bunlar mobilya iç mekan atölyeleri ve dekoratif el sanatları atölyeleri olmak üzere. 14 öğretmenimizle 31 öğrencimize hizmet vermekteyiz. 6 yıl önce öğrenci almaya başladık. Son 2 yıldır ilk mezunlarımızı vermeye başladık. Eğitim öğretim faaliyetimiz aslında 2 çeşit olarak devam ediyor. Bir yandan branş dersler ile YKS’ye, EKPSS’ye ve üniversiteye hazırlarken, diğer yandan da laboratuvarlarımızda ve atölyelerimize çocuklarımıza meslek öğretim hayata hazırlıyoruz. 2 yıldır mezun veriyoruz ve mezun verdiğimiz öğrencilerden bu yıl üniversiteye yerleşen bir öğrencimiz oldu. Devlet dairelerine yerleşen 2 öğrencimiz var ve diğer özel sektörlerde çalışan öğrencilerimiz de mevcuttur. Bu da işimizin ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu da göstermektedir” şeklinde konuştu.