Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 5 öğretmen okul terklerini önlemek için İtalyaya eğitim almaya gittiler.

Ulusal Ajans tarafından kabul edilen ve Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan Erken okul terkleri / öğrenimde başarısızlıkla mücadele projesi kapsamında 5 öğretmen İtalyanın Modena şehrinde 2 haftalık eğitim görecek.

Çocukları okula kazandırmak için gerçekleştirilen çalışma ile ilgili okul yönetimi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesince hazırlanan Erken okul terklerinin azaltılması projemiz Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından kabul edilmiştir. Okul gelişimini engelleyen nedenlerin başında yer alan ve ülkemizde yıllardır eğitim hayatının en mühim sorunlarından biri olan projemizin kapsamı, henüz okul çağı dışına çıkmamış kız öğrencilerimizin çocuk gelin, çocuk işçi olmalarının önüne geçmek için yapılmıştır. Proje ile deneyim ve kazanımları artan öğretmenlerimizin, okulumuzun eğitim ve öğretimine yön vererek okul terklerini en aza indirmeleri hedeflenmiştir. İlk akış Hollandaya yapılan projenin ikinci ve son akışı beş kişilik idareci ve öğretmen kadrosuyla İtalyaya yapılacaktır. İdareci ve öğretmen kadromuz, İtalyanın Modena şehrinde iki haftalık eğitim görüp yurda döneceklerdir.

 

Muş Manşet Gazetesi