Skip to main content

Öğrencilere ek yerleştirme bilgilendirmesi

Muş Haber Fotoğrafı

Özel Muş Uğur Temel Lisesi Rehberlik Koordinatörü Gülşen Can, 2018-YKS yerleştirme sonuçları hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Can 2018 YKS ye 2 milyon 380 bin civarı öğrenci katılmıştır. Muş Uğur Temel Lisesi olarak 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında yine Muş ta başarıya damga vurduk. Başarılı eğitim kadrosuyla ve kaliteli eğitim hizmeti anlayışıyla 12 öğrencimizi Tıp Fakültesine, bunun yanı sıra 5 öğrencimiz Diş Hekimliği, 2 öğrencimiz Eczacılık,7 öğrencimiz Mimarlık, 14 öğrencimiz Mühendislik, 30 öğrencimiz Sağlık Bölümleri, 5 öğrencimiz Hukuk, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Özel Eğitim Öğretmenliği, 7 öğrencimiz Çocuk Gelişimi, 14 öğrencimiz İlahiyat-İslami ilimler ve 42 öğrencimiz ise diğer bölümlere yerleştirdik. Bu başarıyı yakalayan öğrencilerimize, bu başarıda emeği geçen değerli ailelerimize ve deneyimli eğitim kadromuza sonsuz teşekkür ederim dedi.

2018 YKSde 89 bin lisans ve 38 bin civarında ön lisans da boş kontenjan oluşmuştur diyen Can, Peki bu kadar boşluğun oluşmasında eksik nokta neydi? 2018-YKS sonuçları açıklandıktan sonra sınav sisteminin değişmesiyle yaşanan sıralama farklılıkları mı, YÖK ve ÖSYM tarafından tercih aşamasında sayısal verilerin kamuoyuna aktarılması noktasında yeterince destek olamaması mı, yoksa tercih danışmanlarının adaylara tercih konusunda doğru ve tutarlı tercih yapmaması mıydı? Bu noktada adayların çok güvendiği kariyer danışmanlarına daha çok sorumluluk düşüyordu tabi ki. Kariyer danışmanlarının yetkin veya donanımlı olmasının bu yıl ki sonuçlar üzerinde yüksek derecede etkisi vardır. Bu açıdan ikinci sansını kullanmak isteyen üniversite adaylarının 2018 YKS de kariyer danışmanlarıyla hareket ederek daha dikkatli olması gerekmektedir ifadelerini kullandı.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Öğrencilerin ek yerleştirmeleri ile ilgili bilgi veren Can, Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYMye bildirilecek ve Yükseköğretim programlarının 2018 YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda dolmayan kontenjanlar 12 Eylül tarihinde yayınlanacak kılavuzda belirtilecektir ve 13-17 Eylül 2018 tarihleri arasında ise ek yerleştirme için tercih yapılacaktır. Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme tercih hakkı olmayacaktır. Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NASIL DUYURULACAKTIR?

Yerleştirme Sonuçları internet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacaktır. Sonuç belgesi adayların adreslerine gönderilmeyecektir. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir şeklinde konuştu.

 

Fırat Demir – Haber49 Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri