Skip to main content

Öğrencilerde SBS heyecanı

Muş Haber Fotoğrafı

Valilik, sınava girecek olan öğrencilerin konsantrasyonlarının bozulmaması için gerekli önlemleri aldı. Uzun bir süredir Seviye Belirleme Sınavına hazırlanan öğrencilerde heyecan dorukta.

Konu ile ilgili olarak genelge yayımlayan Valilik şu ifadelere yer verdi: “İlimiz Merkezinde 05- 06-12 Haziran 2010 günlerinde Seviye Belirleme Sınavları (SBS) ile 19-20-26-27 Haziran 2010 günlerinde ise Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yapılacak olup, anılan günlerde söz konusu ilgili kamu kurum ve kuruluşları aşağıda belirtilen hususların uygulanmasında gerekli tüm önlemleri alıp hazırlıklarını tamamlayacaklardır. Bu kapsamda, 05 -06-12 Haziran 2010 günleri saat 07:00′ den saat 15:00′ e yine 19-20-26-27 Haziran 2010 günlerinde ise saat 07:00′ den saat 17:30′ a kadar olan süre içerisinde, Sınav Merkezi olarak kullanılan okulların yakınında konut, işyeri ve umuma açık alanlarda ses yükselticisi gibi (Anons Sistemleri) araçlar kullanılarak darbeli, düzenli veya düzensiz sesleri çıkararak reklam, duyuru, tanıtım ve satış yapmak yasaklanmıştır. Sınav Merkezi olarak kullanılan okulların yakınında konser, gösteri, miting, tören, düğün vb. faaliyetler gerçekleştirilmesi yasaklanmıştır. Sınav Merkezi olarak kullanılan okulların yakınında davul, zurna, org vb. çalgıları kullanmak, bu sesleri çevreye çeşitli araçlarla duyurmak yasaklanmıştır. Sınav Merkezi olarak kullanılan okulların yakınında inşaat işleri vb. faaliyetler durdurulmuştur. Sınav Merkezi olarak kullanılan okulların yakınında araç trafiğine maruz yerlerde çevreyi etkileyecek derecede ve trafik akışını olumsuz etkileyecek şekilde konvoylar oluşturmak, korna, siren vb. araçlar kullanmak yasaklanmıştır. Aksi hallerde Kabahatler Kanunu ve Çevre Kanunu hükümleri gereği cezai işlemler uygulanacaktır”.

SBS tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezi sistemle aynı anda yapılacak. Sınava girecek yaklaşık 1 milyon 15 bin 8. sınıf öğrencisine sınavda 100 soru yöneltilecek ve 120 dakika süre verilecek.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirme işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların en geç saat 09.30’da sınav yerlerinde hazır olmaları gerekiyor.

Adayların, sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanı veya pasaport, en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi de bulundurmaları isteniyor. Kimlik belgeleri (nüfus cüzdanı veya pasaport) yanında olmayan öğrenciler kesinlikle sınava alınmayacak.

Sınav başladıktan sonra ilk 30 dakika içinde gelen öğrenciler sınava alınacak, ilk 60 dakika içinde ise sınav salonu terk edilmeyecek. Sınav bitimine 15 dakika kala özürlü öğrenciler hariç en az 2 öğrenci salonda kalacak.

Öğrenciler, sınav salonlarına yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saat bulunmaksızın sınava alınacak. Bunları bulundurduğu tespit edilen öğrencinin sınavı, sınav kurallarını ihlal ettiği için tutanakla geçersiz sayılacak.
Öğrenciler ve görevliler sınava başı açık, temiz, düzenli ve aşırılığa kaçmayan bir kıyafetle girecek.
Sınav bitiminden 1 saat sonra isteyen öğrenciler, soru kitapçıklarını sınava girdikleri okullardan alabilecekler.
7. SINIFLAR PAZAR GÜNÜ KATILACAK
İlköğretim 7. sınıfların sınavı da 6 Haziran Pazar günü saat 10.00’da başlayacak ve adaylar 90 soru yanıtlayacak.
Yaklaşık 1 milyon 60 bin adayın katılacağı sınav 100 dakika sürecek.
İlköğretim 6. sınıflar da 12 Haziran 2010 Cumartesi günü SBS’ye katılacak.
İlköğretim 8. sınıflar için yerleştirme sonuçları 28 Temmuz’da ilan edilecek. Yerleştirme ile ilgili takvim ve esaslar MEB’in internet sitesinde yayınlanacak ”Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu”nda yer alacak. Sınavlarla ilgili tüm bilgiler ve duyurular ”http://oges.meb.gov.tr” internet adresinde sürekli olarak yayınlanacak. Muş`un Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri