Skip to main content

Öğrenciler MŞÜ’yü tanıdı

Muş Haber Fotoğrafı

Muşun Hasköy Anadolu İmam Hatip Lisesi idareci ve öğretmenleri tarafından yeniden eğitime kazandırılan 98 kız öğrenci, Muş Alparslan Üniversitesini (MŞÜ) gezdi.

Hasköy Anadolu İmam Hatip Lisesinin fedakar idareci ve öğretmenlerince ‘Ben de Okumak İstiyorum, Haskız Okulda’ projesi kapsamında eğitime kazandırılan kız çocukları, üniversiteyle tanışma heyecanı yaşadı. Proje kapsamında kapı kapı dolaşarak kız çocuklarını eğitime kazandıran idareciler, öğrencilerin kendilerine hedef belirlemesi için üniversiteyi tanıttı. Kampüs yerleşkesine gelen öğrencilere ilk olarak kongre merkezi tanıtıldı. Daha sonra kütüphane, derslikler, spor salonu, yemekhane ve bölümler gezdirildi.

Proje kapsamında öğrencilere üniversiteyi gezdirdiklerini belirten proje koordinatörü Halis Güner, öğrencilere üniversiteyi tanıtıp, heveslendirmek amaçlı bir gezi düzenlediklerini söyledi. Projeyle toplam 137 öğrenciyi yeniden okula kazandırdıklarını ifade eden Güner, Bu öğrencilerimizin birçoğu şu an okulumuzu bitirdi ve üniversite sınavına girmeye hak kazandılar. İnşallah bu güzel üniversitelerimizden bizim de projeden kazandırdığımız öğrencilerden başarılı olanları bu üniversitelerde okusunlar diye onları bir heveslendirme, özendirme amaçlı getirdik. Şu an toplamda bu projemiz kapsamında geziye katılan 98 öğrencimiz var. Gezimiz baya güzel geçiyor. Üniversitemize de bu açıdan teşekkür ederiz, sağladığı imkanlardan dolayı. Şunu da söylemek istiyorum, bu tarz projelerin inşallah devamı olur. Hasköyde bu tarz projelerde devam eden kız çocuklarımız okula devam eder ve ülkemiz kazanır dedi.

Ev ziyaretlerine kış döneminde başladıkları için ilk zamanlarda sıkıntı yaşadıklarını, daha sonra ise bu sorunu aştıklarını kaydeden Güner, O açıdan ailelerin duyması biraz sıkıntı oldu, ama öğrencilerimiz kursa başladıktan sonra devamlı etraflarındaki diğer kız arkadaşlarına, okula devam edemeyen kız arkadaşlarına projemiz hakkında bilgi verdiler. Biz daha sonrasında da projemizin dışında da öğrencilerimizin birçoğunu açık öğretim lisesine veya devamında okula kazandırdık. Bunları biz rakamsal olarak projemize yansıtmadık, çünkü projemizin dışında oldu. Projemizin ilçeye sağladığı faydalardan biri de o oldu. Genelde şimdi gittiğimiz her yerde şu şekilde tanınıyoruz; Kız çocuklarını okutan adamlar diye. Gittiğimiz her muhtarlıkta, kahvede oturduğumuzda genelde konumuz kız çocukları oluyor ve kız çocuklarımızla ilgili eğitim oluyor. Bu açıdan projemizin hedefine ulaştığını düşünüyorum. Güzel bir proje etkinliğimiz oldu inşallah devam da eder. Biz bu işi sadece projeyle de bitirmeyeceğiz. Devamında biz zaten her hafta rutin olarak aile ziyaretlerine gidiyoruz. Gittiğimiz her yerde de aynı şeylerden bahsediyoruz. İnşallah kız çocuklarımızın önünü açacak birçok çalışmada gerçekleştireceğiz ifadelerini kullandı.

Üniversiteyi gezerek hedeflerini anlatan 11. sınıf öğrencisi Ebru Mayda da, kendisinin okula gönderilmediğini belirterek, Doğu Anadolu Bölgesinde kızlar okutulmuyor, erken yaşta evlendiriliyor. Öğretmenler bizim evimize gelerek beni tekrardan okula kazandırdılar ve ben okula geri geldim. Bugün burada kongre merkezini gezdik, kütüphaneye gittik, sınıflara girdik ders işledik. Hedefim burada okumak, bir meslek sahibi olmak ve öğretmen olmak dedi.

Projenin fayda sağladığını belirten 12. sınıf öğrencisi Rumeysa Özkan ise, Öncelikle bu projeyi gerçekleştirenlere teşekkür etmek istiyorum. Bu proje sayesinde birçok kız okula devam ediyor. Onlarda üniversiteye gidiyorlar, meslek sahibi oluyorlar ve Allahın dinini öğreniyorlar. Birçok kız okula kazandırılıyor. Kız çocukları okula gitmedikleri zaman ileriki zamanda anne olacaklar ve çocukları onlara Anne sen hiç mi okula gitmedin? diye sorduğunda çok üzülür bence. Bu projeyi gerçekleştirenler sayesinde anneler başları eğik gezmeyecekler çocuklarının önünde. Bence çok güzel bir proje. Ben okula gitmeseydim ya evlenecektim ya pancar tarlasına ya da ceviz toplamak için farklı illere gönderilecektim. Oralara gideceğime okur ve kendim için bir şeyler yapmış olurum. Öğrenci yetiştirdiğimiz zaman ülkemiz gelişir, ülkemiz alçak bir kesimde kalmaz. Hedefim psikolojik danışmanlık ve rehberlik, hukuk ya da bir ilahiyatçı olmak. İlahiyatçı olduğum zamanda Allahta emrediyor Oku diyor. O yüzden biz de okumak zorundayız şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri