Muş Alparslan Üniversitesi´nin (MŞÜ) öğrenci sayısı 2016-2017 akademik eğitim öğretim yılında 10 bine ulaştı. Bu sayı ile birlikte öğrenciler, var olan yurt ve evlerin yetersiz olduğundan yakındı. Fen Bilgisi Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Fethi Yalçıntaş, barınma sorunu yaşadıklarını dile getirdi.

Yalçıntaş, Erkek öğrencilerin barınma sorunu daha çok. Öncelik bayanlara veriliyor. Erkekler olarak mağduruz. İstasyon caddesinde yürüdüğümüz zaman hep kız öğrenci yurdu görüyoruz. Erkek öğrenci yurduna rastlayamazsınız. KYK yurtlarında yine öncelik kızlara veriliyor. Ev sorduğumuzda, öğrenci dediğimizde hemen fahiş ücretler veriliyor. Ya da evler bayanlara veriliyor. Önceki evimden çıkartılıyorum ve 2 gün mühlet verildi. Kapı dışarıda kalacağım. Çünkü ev bulup yerleşemedim.

Ev arıyoruz, maalesef yok. dedi. Bizlere Yardım Edilmeli´ Şanlıurfa´dan üniversite eğitimi için gelen Uğurcan Bayat ise şunları kaydetti: Şanlıurfa´dan buraya öğrenci olarak geldin. Yer sıkıntısı yaşıyorum.

4 yıldır bu sıkıntı devam ediyor. Bizlere okuyun tavsiyesi yapılıyor aklin yer bulamıyoruz. Kalacak yerimiz yok. Ev sahiplerinin de çocukları başka şehirlere okumaya gidiyorlar. Üniversitenin 10 binden fazla öğrencisi bulunuyor.

Öğrenciler olarak bizler ekonomiye, ticarete ciddi bir katkı sunuyoruz. Kız yurdu var, erkek öğrencilere de genellikle ev verilmiyor. Nerede gideceğiz biz. Çadırda mı yaşayacağız. Bizlere yardım edilmeli. Devlet büyükleri bu işe bir el atmalı. Valimiz, belediye yetkililerimiz. Ciddi manada biz sorun yaşıyoruz. 

Muş Ovası Gazetesi