Skip to main content

Muş’a yeni yüksekokul açılacak

Muş Haber Fotoğrafı

2015 Yılı 4. İl Koordinasyon Kurulu toplantısına katılan Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, üniversitenin yatırım programları hakkında açıklamalarda bulundu.

Üniversitenin gelişim aşamasında olduğunu belirten Rektör Polat, Geçen yıl 62 milyon liralık bir yatırımımız vardı. Açılışı yapılması gereken bir sürü yatırımımız var. Önümüzdeki yıl için Maliye ve Kalkınma Bakanlığından 80 milyon TL civarında oldukça artırılmış bir talebimiz oldu. Yüzde 16lık bir artışa müsaade ettiler. Bakanlığımız sağ olsunlar 74-75 milyon TL civarında Muşa bir bütçe ayırdılar. Bu oldukça yüksek bir bütçedir. Yalnız biz 6 milyon TL bütçe için hala ısrarlıyız. İnşallah onu da alacağı dedi.

Muşa yeni yüksekokullar açılması için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Polat, Bir defa BESYO dediğimiz beden eğitimi spor yüksekokulunun kurulması için senatodan kararımız aldık, bugün de YÖKe yazımızı yazdık. YÖK Başkanından da olumlu cevabımızı aldık. İnşallah Muşta en kısa sürede beden eğitimi spor yüksekokulu açacağız. Muş malumunuz birçok konuda 81. vilayet bilinir ama spor lisanslı sporcu konusunda ülkemizde 31. sıralardadır. Bu anlamda Muşa büyük bir katkısı olacağını düşünüyoruz. 4 yıllık bir yüksekokul Muşa açılacak. Sağlık Yüksekokulumuz var 4 yıllık, bir de sağlık meslek yüksekokulu ile ilgili senatomuzdan karar aldık. Onu da YÖKe yazdık. Ona çok olumlu bakılmıyor YÖKte ama biz onu da alacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde kampüste nasip olursa bin kişilik, 5 bine kadar artırılabilir bir stadyum yapıyoruz. İnşallah bundan sonra karşılaşmalar spor yüksekokulumuz da açılırsa, birçok ulusal karşılaşmaları orada yapmayı düşünüyoruz. Bunun yanı sıra şehre yakışan bir İslami ilimler fakültesini şehre kazandıracağız. Adından söz ettiren bir proje olacak. Çok önemli firmalarla görüşmelerimiz oldu. Muş Merkez de ve Karaköprü mevkiinde 2 tane meslek yüksekokulu yapıyoruz. Bunların da projeleri üzerinde şu an çalışıyoruz. Kalkınma Bakanlığından bunlara onay çıktı ifadelerini kullandı.

Muş Devlet Hastanesinin üniversiteye tahsis edilmesi için talepte bulunduklarını ifade eden Rektör Polat, Malumunuz burada Devlet Hastanesinin boşalttığı bir yer var. Daha önce Belediyemizin de talebi olmuştu o nedenle geri adım atmıştık. Fakat zannediyorum orada net bir gelişme olmadı. Dolayısıyla biz oraya talibiz. Muş Alparslan Üniversitesinin şehirde çok aktif bir şekilde temsil edilmesini arzu ediyoruz. Eğer biz burayı alırsak Muşa çok güzel bir sosyal tesis kazandırmayı düşünüyoruz. Hem kurum müdürlerinin aileleriyle gelebileceği hem üniversite hocalarımızın gelebileceği bir alanı biz şehrimize kazandıracağız. Bunun esnafa da çok büyük etkisi olacaktır siye düşünüyorum. Bu konuda sizlerde bize destek verirseniz çok sevinirim. Onun dışında 2 bin dönümlük alanda peyzaj çalışmaları projelerine başladık. İnşallah önümüzdeki dönemde ihata duvarlarının iç kısımlarında hem araç yolu hem yürüyüş yolları hem bisiklet yolları nasip olursa yaptıracağız. Ve orası yine dediğim gibi kurumların hafta sonları gelebileceği, nefes alabilecekleri bir merkez olacak. Biz bu anlamda Muşa öncü bir kurum olmayı tasarlıyoruz şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri