Skip to main content
  • Ana Sayfa
  • Eğitim
  • Muş Alparslan Ünivesitesi Akademik Başarı Çıtasını Yükseltti

Muş Alparslan Ünivesitesi Akademik Başarı Çıtasını Yükseltti

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Ünivesitesi MAUN tarafından yapılan açıklamada,son yıllarda yapmış olduğu akademik atılımlarla hem bölüm, program, akademik birim sayılarında rekor verilere ulaştı hem de bilimsel atıflar açısından her gün çıtayı biraz daha yükselten çalışmalara imza attı.
Üniversiteler arası düzenlenen ÜNİLİG müsabakalarına damga vurarak topladığı madalya sayısı bakımından 187 üniversite arasında bir süre önce 4. olan Muş Alparslan Üniversitesi akademik başarıda da göz dolduran yeni bir grafiğe imza ataraka 64. Lige yükseldi
Üniversitelerin araştırma, inovasyon ve toplumsal etki açısından performansını ölçerek, üniversiteler hakkında genel bir fikir vermek amacıyla çalışmalar yürüten SCImago University Rankings’in yeni çalışmasında dikkat çekici sonuçlar bulunuyor. İlgili araştırma sonrası yayımlanan rapor öğrencilerin, akademisyenlerin, araştırmacıların ve diğer paydaş üniversitelerin değerlendirilmesine ışık tutuyor.
Dünyada en önemli uluslararası üniversite sıralama indekslerinden olan SCIMAGO Institutions Rankings 2023 sıralama sonuçlarına göre üniversitemiz birçok alanda köklü üniversiteleri geride bırakarak üst sıralara yükseldi. Üniversitelerin araştırma, inovasyon çıktıları ve toplumsal etki performansları ölçülerek değerlendirilen sonuçlara göre 64 basamak atlayan MAUN, Türkiye’deki tüm üniversiteler içerisinde 2022 yılında 116. sıradan 52. sıraya yükselmiş durumda.
Ayrıca “Ziraat ve Gıda Bilimi” alanında yapılan başarılı çalışmalar ile Üniversitemiz Türkiye’de 2022 yılında 31. Sırada yer alırken 2023 verileri göre 1. sıraya yükseldi. Hayvancılık alanında Pilot Devlet Üniversitesi olan Muş Alparslan Üniversitesi’nin bu başarısının katlanarak devam etmesi bekleniyor.
Sıralamada en başarılı ikinci alan, Türkiye’de ilk kez girdiğimiz bir alan olarak “Fizik ve Astronomi” çalışmaları bulunuyor. Türkiye’deki Üniversiteler arasında bu açıdan Üniversitemiz ilk 5. sırada bulunuyor. Bunu yine ilk kez girdiğimiz bir alan olan “Mühendislik” takip ediyor; orada da 7. sırada yer alıyoruz. “Matematik” alanında 50 sıradan 34. sıraya, “Eğitim Bilimleri” Alanında 57. sıradan 34. sıraya yükselen Üniversitemiz “Enerji” Alanında yaptığı çalışmalarla 2022 yılında 78. sırada iken 2023 yılında 44. sıraya yükselmiş. Sadece “Kimya” alanında 2022 yılında 23. sırada iken 2023 yılında 51. sıraya gerilemiş görünüyoruz.
Konu hakkında değerlendirme yapan Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet şunları söyledi: “Kuruluşun sıralama kriterlerini en çok etkileyen husus, %10’luk atıf dilimine giren dergilerde yayın yapılması. Q1 nitelikli dergilerin de üst katogerisi olan bu dergilerde yayın yapan akademisyenlerimiz özellikle mühendislik, fizik ve astronomi, gıda ve enerji alanlarında çok sayıda çalışma gerçekleştirmiş bulunuyor. Onlara teşekkürlerimi ve minnettarlığımı sunmak istiyorum. Akadamik atanma kriterlerinde aldığımız yeni kararlar sonrasında indeksli yayın ve proje çalışmalarında ciddi aşamalar kat ettik. Üniversitemizde mimari projesinin ihalesini yaptığımız ve yakın zamanda yapım ihalesini de gerçekleştirmek istediğimiz Diş Hekimliği Fakültesi’nin açılması ile birlikte sağlık ayağında eksik olan çalışmalar da sürece katılacak ve inşallah Üniversitemiz çok daha başarılı sonuçlarla anılacaktır.” dedi.

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri