Skip to main content

Mşüde dünya pi günü etkinliği

Muş Haber Fotoğrafı

Muş Alparslan Üniversitesi Matematik ve Satranç Topluluğu ile Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı (ABD) tarafından 14 Mart Dünya Pi Günü, düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Pi Günü kapsamında düzenlenen etkinliklere Rektör Yardımcısı ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Erdoğan, Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Polat, Matematik ve Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Sadullah Jafarov, Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı (ABD) başkanı Doç. Dr. Muhammed Çınar ile akademik personeller ve öğrenciler katıldı.

Etkinliklerin ilk gününde Eğitim Fakültesi Kitap Okuma Salonunda Satranç Turnuvası yapıldı. Topluluk danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu ve Öğr. Gör. İhsan Söylemezin hakem olarak görev aldığı turnuvaya 23 öğrenci katıldı. İlk maç eleme yöntemiyle yapılırken sonraki beş maç puanlama yöntemi ile yapıldı. Maçlar boyunca en fazla puanı toplayan, Muş Alparslan Üniversitesi Ameliyathane Hizmetleri Bölümü öğrencilerinden Şükrü Çiftçi birinci olurken aynı bölümden Abdulhalim Emre ikinci, İlköğretim Matematik Eğitimi Bölümünden Kübra Çelik ise üçüncü oldu.

Etkinliklerin ikinci gününde Topluluk tarafından öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarını olumlu yönde değiştirmek amacıyla Matematik Parkur Yarışması düzenlendi. BESYO kapalı spor salonunda düzenlenen parkur yarışmasına lisans düzeyinde üçerli kişiden oluşan toplamda 17 takım ve Muş Farabi Ortaokulundan 5-6-7 ve 8. Sınıf öğrencilerinden oluşan birer takım katıldı. Matematik Eğitimi Bölümünden Berfin Hazar, Rojda Ceylani ve Zeynep Sinenden oluşan takım birinci olurken, aynı bölümden Enes Arıkboğa, Abdullah Koç ve Ahmet Erdinçten oluşan takım ikinci, İdris Eşkin, Servet Koçtaş ile Vildan İdristen oluşan takım ise üçüncü oldu.

14 Mart Pi Günü etkinliklerinin sonuncu gününde Muş Alparslan Üniversitesi Matematik ve Satranç Topluluğu tarafından 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde Matematik Materyal Yarışması ve Materyal Sergisi etkinlikleri yapıldı. Somut, Yarı somut ve Soyut sıralı stratejiye uygun matematik öğretim materyallerin hazırlanmasının amaçlandığı etkinlikte, Matematik Eğitimi ve Sınıf Öğretmenliği Bölümlerinde okuyan öğrencilerin hazırlamış olduğu 32 farklı materyal sergilendi.

Muş Alparslan Üniversitesi Matematik Eğitimi Bölümü akademik personeli Dr. Öğr. Üyesi Demet Deniz, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Korkmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Fatma Cumhurun değerlendirme jürisi olarak görev aldığı yarışma sonucunda Muş Alparslan Üniversitesi Matematik Eğitimi Bölümünden Yüsra Gökçek ve Emine Baytarın Açı Ölçer isimli materyalleri birinci olarak seçildi. Aynı bölümden İlyas Çiftsüren ve Mikail Güngörün Cisimlerin Farklı Görünümleri adlı materyal çalışması ikinciliği, Sınıf Öğretmenliği Bölümünden Ayşe Akcan ile İpek Gümüştaşın Sıvı Ölçer isimli materyalleri üçüncü oldu.

Düzenlenen etkinliklerin ardından 1071 Malazgirt Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan 14 Mart Pi Günü programının açılış konuşmasını Matematik ve Satranç Topluluğu danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu yaptı. Programda Matematik Eğitimi ABD başkanı Doç. Dr. Muhammed Çınar Pi nin tarihsel gelişimi hakkında bir sunum yaptı. Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Polatın Matematik Bilimi hakkında yaptığı konuşma sonrasında topluluğun düzenlediği Satranç Turnuvası, Matematik Parkuru ve Matematik Materyal Yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize ödülleri verildi. Program, etkinliklerde emeği geçen öğrenci ve hocaların topluluk danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yılmaz Mutlu tarafından teşekkür belgelerinin verilmesi ile son buldu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri