Skip to main content

MŞÜ Mühendislik-Mimarlık fakültesinde mezuniyet coşkusu

Muş Haber Fotoğrafı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başlayan törenin açılış konuşmasını Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Abdulla yaptı. Çiçeği burnunda mühendislere çalışma hayatlarında başarılar dileyen Prof. Dr. Abdulla, fakültenin gelişiminde payı olan bütün akademik ve idari personele de gayretlerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Prof. Dr. Abdullanın ardından sahneye davet edilen Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Doktor Öğretim Üyesi Zeydin Pala, Beş yıl önce hazırlık eğitimiyle başlayan ve ardında 4 yıl devam eden eğitim-öğretim sürecimizin şimdilik sonuna geldik. Şimdilik diyoruz çünkü öğrenme; beşikten mezara kadar devam eden bir süreçtir. dedi. Bilgisayar Mühendisliği gibi teknolojik bir alanda çalışanların sürekli kendilerini yeni teknolojiler ile güncel tutmaları gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Pala, Şüphesiz geçen süre zarfında; birçok zorlukla karşılaştık. Tüm bunlara rağmen mutluyuz. Çünkü sizleri mezun aşamasına getirmek, azimle, bin bir zorlukla fakat kararlılıkla sizleri okutan aileleriniz ve sizler kadar, bizleri de mutlu etmiştir diye konuştu.

Dr. Öğr. Üyesi Pala sözlerini şöyle sürdürdü: Beş yıllık süre zarfında elbette çok şeyler öğrendik. Ancak öğrendiklerimizi zamanı ve yeri geldikçe ortaya koymak ve onlardan istifade etmek için, bundan sonra da çalışmalarınızın kesintisiz devam etmesi gerekmektedir. Bu meslek gevşeklik kabul etmez. Çalışmayı bıraktığınız an deşarj olan pil gibi tükenirsiniz. Bilgisayar mühendisliği, sürekli gelişen, yenilenen teknolojiler ile bağlantılı olduğundan yeni mezun bilgisayar mühendisinin ben artık mühendis oldum düşüncesinden vazgeçip daha yüksek bir tempoyla, aşkla, şevkle ileriye dönük, çalışacağı sektöre yönelik eksiklerini giderip çalışması gerekmektedir. Kodlama bir bilgisayar mühendisi için önemlidir. Bir bilgisayar mühendisinin kafasında iyi derecede güncel bir programlama dili mutlaka olmalıdır. En iyi kodlamayı yapabilmeniz, temel dileğimizdir. Bununla birlikte bilgisayar mühendisliği, kesinlikle kodlamadan daha fazlasıdır. Kodlamadan daha fazlasından murad, kodlama öncesi ve kodlama sonrası aşamalardır. Kodlama öncesinde; problemin anlaşılması ve algoritmanın kurulması vardır. Bununla beraber algoritması elde edilen problemin hangi veri yapısıyla çözüleceği ve en sonunda hangi programlama dilinin tercih edileceği konusu da kodlama öncesi bilinmesi gereken şeylerdendir. Bunların en iyi şekilde öğrenilmesi, varsa eksikliklerin süratle tamamlanması gerekmektedir. Kodlama sonrasında ise test ve bakım işleri sizi bekliyor olacaktır. Yazılan kodun istenen/beklenen işlevi yerine getirip getirmediği hususu, bu aşamada bir kalite problemi olarak çözülür. Geçmişte her alanda dünyayı ilimle irfanla yöneten şanlı ecdadımızın mirasçıları olarak, geleceği görmek için geçmişe bakmak hususunu aklımızdan çıkarmadan yolumuza kararlılıkla, çalışkanlıkla ve azimle devam etmeliyiz. Konuşmama son verirken sizleri en derin duygularımla selamlar; gözlerinizin hakikate bir nebze açılacağı bu ilk adımda daha bir şevkle çalışmaya teşvik eder; vatan-millet-memleket için faydalı ve onurlu birer fert olmanızı dilerim.

Konuşmaların ardından fakülte başarı sıralamasında ilk üçe giren öğrencilere diplomalarının ve hediyelerinin takdim edilmesine geçildi. Fakülte üçüncüsü Veysi Ocaka diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Cevad Selam verdi. Fakülte ikincisi Akın Arslan diplomasını ve hediyesini Prof. Dr. Refik Abdulladan alırken, fakülte birincisi Orhan Özkana diplomasını ve hediyesini Rektör Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat takdim etti. Hatıra fotoğrafı çekimi ile devam eden mezuniyet töreni, Kongre ve Kültür Merkezinin önündeki kep atma seremonisi ile sona erdi.

FıratDemir

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri