Skip to main content

Kız öğrenciler okulla buluştu

Muş Haber Fotoğrafı

  Öğretmenlik mesleğinin ne kadar büyük bir fedakarlık ve duyarlılık gerektirdiğini gözler önüne seren il merkezine bağlı Taşoluk Köyü İmam Hatip Ortaokulu idareci ve öğretmenleri, tüm dünyaya örnek olacak bir çalışmaya imza attılar.

Eğitim ve öğretimini yarıda bırakmış olan kız çocuklarını tespit etmek ve bu çocukları yeniden okulla buluşturmak adına köy köy gezen idareci ve öğretmenler, 24 kız çocuğunun hayallerine ulaşması adına büyük bir adım attılar. Eğitimin bir gönül işi olduğuna inanan idareci ve öğretmenler; Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk ve Sürügüden köylerine giderek burada okula devam etmeyen öğrencilerin aileleriyle görüştüler.

Durmak yok, eğitimsiz kız çocuğu kalmamalı´ sloganı ile başlatılan çalışma kapsamında Esma Asel (14) ve Zeynep Asel (11)´in aileleri ile görüşen eğitimciler, ailelerin de duyarlı davranışlarıyla çocukları eğitime kazandırmayı başardılar.   Okula devam edeceklerinin sözünü aldık   Gerçekleştirilen bu anlamlı çalışmayla ilgili görüşlerini aldığımız Taşoluk İmam Hatip Pansiyonlu Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden, İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün taşımalı eğitim sistemi kapsamında köylerden gelerek eğitimlerini sürdürmesi gereken ancak eğitimlerini yarıda bırakan kız çocuklarını yeniden okulla buluşturduklarını ifade etti. Kurdukları ekiple birlikte köy köy tarama yaptıklarını ve bunun sonucunda yaptıkları tespitle öğrencilerin evlerini ziyaret ettiklerini belirten Özden: Özellikle okulumuza bağlı köylerden biri olan Alican köyünden sürekli devamsız olan ve evini bize açan kız öğrencimizin evindeyiz.

Tüm öğretmen arkadaşlarımızla idarecilerimizle ve ikna ekibimizle köye geldiğimizde bu kız çocuklarımızı uzun uğraşlar sonucu iki üç defa aileleri ve velileri ile görüştük. Hedefimiz olan; özellikle Durmak yok, okumayan kız çocuklarımız kalmamalı´ sloganıyla hareket ederek Valimiz Sayın Seddar Yavuz Beyin ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cevdet Arslan Beyin bize vermiş oldukları desteklerden dolayı, eğitim öğretime kazandırılmamış kız çocukları için gecesini gündüzünü seferber eden öğretmen arkadaşlarımızla beraber bugün iki kız çocuğumuzun da aileleri ile görüşerek güzel bir ortamda ailelerinin iznini alarak okula devam edeceklerinin sözünü aldık. Biz çok mutluyuz ifadelerini kullandı.  

Anne ve babaların desteğine ihtiyacımız var Kız çocuklarının okula kazandırılmasında ailelerin desteğine büyük ihtiyaç duyduklarına dikkat çeken Özden, konuşmasının devamında: Gerçekten bundan sonra hedefimiz, bölgemizde okumayan tek bir kız çocuğunun kalmayacağı sözünü veriyoruz. Bunu yapabilmek ve başarabilmek için tabii ki velilere, yani çocuğun anne ve babasına ihtiyacımız var. Bunlar bu sözü verdikten sonra çocuğun her türlü imkanları sunmaya hazır olduğumuzu velilerimizin huzurunda söz veriyoruz. Çok mutlu olduk, çok duygulandık. Bütün anne ve babalara teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz dedi.  

Bir mektup olayımız var, efsane Yeniden eğitim hayatına devam etmek isteyen Esma adlı öğrenciden bir mektup aldığını belirten Okulun Rehber Öğretmeni Merve Yaşlık, bu ilginç olayla ilgili şunları söyledi: İki kız çocuğunun daha hayatına dokunduk. Esma´yı okulumuza kazandırdık, bu yüzden çok mutluyuz. Bu bir ekip çalışması, uzun çabalar ve süreler isteyen bir çalışmaydı. Bu süreçte çok daha farklı şeylerde yaşadık. Bir mektup olayımız var, efsane.

Bana hakkını helal etmek istemeyen bir öğrenci var, onu okula kazandırmaz isem, ailesinden izin almazsam. Fakat bu süreci çok şükür başarıyla tamamladık ve o öğrencimiz okulu kazandı. Esma´da okulumuza devam edecek, onunda hayatına dokunduğumuz için çok mutluyuz.

İlk etapta 22 kız öğrenciyi eğitim ve öğretimle yeniden buluşturduklarını, sonrasında ise 2 kız öğrencinin daha eğitime kazandırıldığını ifade eden Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu öğretmenlerinden İsmail Kızılhan ise: 22 kız öğrenciyi eğitime kazandırmıştık, bugün itibarıyla 2 kız öğrencimizden de söz aldık, inşallah onlarda başlayacak. Eğitimde her birey değerli, hele kızlar bizim için çok değerlidir. Çünkü ailede en çok çocuklarla anne ilgilendiği için, eğer bu çocukları iyi yetiştirirsek kendisinden sonra gelecek olan öğrencilere örnek olacaklardır şeklinde konuştu.  

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne dilekçe verdim Kızı Elvan´ın okuluna devam edebilmesi için Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne dilekçe verdiğini belirten Fahrettin Asel ise: Üç defa Taşoluk Müdürü evime geldi, kızı ikna etmek için. Ben kendim üç defa Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü´ne dilekçe verdim, rehber öğretmenin gelip kızı ikna etmesi için. Kızımın okula başlamasına gerçekten çok sevindim.

Güzel duygular yaşadık diye konuştu. Esma´nın annesi Filiz Asel ise: Kızımı ikna ettikleri için çok sevindim, inşallah göndereceğiz dedi. Yaşadığı sağlık problemi nedeniyle eğitimini yarıda bırakan ancak okulun çalışması sayesinde yeniden eğitimine devam edeceği için çok mutlu olduğunu ifade eden Elvan Asel (12) ise: Ben rahatsız olduğum için okula gidemedim. Öğretmenlerimize teşekkür ederim geldikleri için. Bundan sonra okula gideceğim dedi. 

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı 37 bin 886 olarak açıklandı.

Muş’ta trafiğe kayıtlı araç sayısı Mart ayı sonu itibarıyla 37 bin 886 oldu.…

Tescilli Muş Lalesi’ne büyük ilgi

Muş’ta baharla birlikte çiçek açan laleler, ovayı kırmızıya bürüdü. Koparana 387 bin 141…

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

Eğitim Haberleri

Liseler arası bilgi yarışmasında birincisi EML öğrencileri

Muş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden 9. sınıf öğrencileri Fatih Kandemir ve Muhammed…

Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 2.lik

Muş Yaygın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin yetenekli öğrencisi İlayda ÇAMTOSUN, Erzurum’da düzenlenen Genç…

Üniversite öğrencileri fosil incelemesi yaptı

Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Okulöncesi öğretmenliği 3. Sınıf öğrencilerinin “Erken Çocukluk Dönemi Çevre…

Kültür Sanat Haberleri

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri