Skip to main content

Kadınlara arıcılık eğitimi veriliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Her bir kişiye 5 arılı kovanın dağıtıldığı toplam 30 kadına 10 gün süreyle eğitimlerin verileceği kadınlar, arıcılık yaparak organik bal üretiminde bulunacaklar. Proje kapsamında Korkut ilçesinde toplanan kadın çiftçiler, ilk önce arıcı elbisesi giyip kurs için arıların içine girdiler. Burada açılan kovanlarda uygulamalı olarak eğitim gören kadınlar, şimdiden arıcılığa yoğun ilgi göstermeye başladılar. Kırsal kesimdeki kadınlara Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında arılı kovan dağıtıldığını belirten Korkut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Alparslan Kenger, teorik eğitimlerin verildiğini söyledi. Kadınların teorik eğitimlerine katılan Kenger, Kırsal kesimdeki kadınlarımıza SODES kapsamında hazırladığımız projemizde, ilçemizde 15 kadınımıza arıcılık eğitimi verildi. Akabinde bu 15 kadınımıza, her katılımcıya 5er tane arılı kovan dağıtıldı. Şimdi arılı kovanlar üzerinde teorik eğitim yapıyoruz. Tüm kadınlarımıza hayırlı uğurlu olsun dedi.

Kırsaldaki kadınların arıcılık sektöründe gelişmesi amacıyla uygulanan projenin verimli geçtiğini ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı ve Su Ürünleri Şubesi Arıcılık Teknikeri Ali Ercan Tekgül ise, Aynı zamanda SODES kapsamında ilimizde kırsal kalkınmanın gelişmesinde 30 bayana özellikle Hasköy ve Korkut ilçelerinde proje kapsamında yer olarak seçmiş bulunuyoruz. 15 bayan Korkut ilçesinden, 15 bayan da Hasköy ilçemizden katılarak kurs başlattık. Bu öğrencilerimize kişi başına 5er adet kovanla organik tarıma faydaları olabilmesi için birey olarak kendi ayakları üzerinde durabilmeleri açısından da kursu düzenlemiş bulunuyoruz. Kursta kış döneminde teorik bilgilerle eğittik öğrencilerimizi. Bu teorik bilgilerde 80 saatlik eğitim sonucu bütün bilgileri bitirdikten sonra öğrencilerimize vermiş olduğumuz kovanları geçen hafta dağıttık. Bu dağıtılan kovanlar üzerinde de bugünden itibaren 10 günlük süre zarfında uygulamalı eğitim gösteriyoruz. Bayan öğrencilerimizin organik tarım faaliyetlerinde, bal üretiminde erkeklerden daha iyi, daha titiz, daha çalışkan olduğuna inanıyoruz diye konuştu.

10 günlük eğitim sonrasında kendilerine arı kovanlarının verildiğini belirten çiftçi kadınlardan Nurcan Tekbay da, 10 gün kursa gittik eğitim aldık. Eğitime göre bize 5 tane kovan verdiler. Bizde onu çoğaltmak için çalışıyoruz. Nasıl bakıyorsak öyle devam ediyoruz ifadelerini kullandı.

Arıcılığın kadınlar için bir fırsat olduğunu nitelendiren Gülcan Tekbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

Ben 10 gün kursa gittim. Biz kadınız diye her şeyin üzerinden geliyoruz. Yani her şeyi yapabiliyoruz. Bu fırsattır bizim için iştir. Yani çocuklarımız için kendi bakmamız için. Bir sanattır bizim için.

Hakiki organik bal yetiştireceklerini vurgulayan kursiyerlerden Sakine Karadeniz ise, Biz 10 gün bu kursa katıldık. Allahın izniyle bize arı verildi. Allahın izniyle biz bunları çoğaltacağız. Hakiki bal, organik bal yetiştireceğiz. Bayan olduğumuz için katkıda bulunacağız. Erkeklere muhtaç olmayalım şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş Havalimanı, Mart Ayında 35 Bin 961 Yolcu Ağırladı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı, geçen ay gerçekleşen iç hat yolcu trafiğiyle büyük bir…

İçişleri Bakanlığı Muş’a Personel Alıyor

İçişleri Bakanlığı çeşitli illerde görevlendirilmek üzere 1608 sözleşmeli personel alımı yapacağını duyurdu. Başvurular…

OGM personel alımı

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından Orman mühendisi, Orman muhafaza…

Eğitim Haberleri

Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi

“İlimizde Millî Eğitim Bakanlığı’nın Düzenlediği Dilimizin Zenginlikleri Projesi Ödül Töreni Gerçekleştirildi” Millî Eğitim…

Muşlu Öğrenciler Proje Yarışmasında Bölge Birincisi Oldu

Muş’taki ortaokul öğrencileri, bilimsel çalışmalarıyla büyük bir başarıya imza attı. TÜBİTAK 2204-B Ortaokul…

Alpaslan Üniversitesi’nde TÜBİTAK Projesi Heyecanı

“TÜBİTAK 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı 2023/2 Dönemi Bilimsel Değerlendirme Sonuçları…

Kültür Sanat Haberleri

Behzat Yel’in yeni şiir kitabı

Yazar ve şair Behzat Yel’in ilk şiir kitabı “Bir Soluk Nefes”, Liz Yayınları…

Arşın Mal Alan Opereti Sahnelendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü repertuvarındaki Azerbaycanlı besteci…

Atık Kartonlarla işlediği resimlerin sergisini açtı

Dekoratif El Sanatları Öğretmeni Mükerrem Sur tarafından atıl durumdaki kartonlardan hazırlanan resim ve…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri