Muş’ta bulunan gençler bir araya gelerek, büyük bir kampanya başlattılar. Muş İçin Gençlik Grubu isimli grubun organizasyonunda Türkiye Genelinde toplanan 26 bin kitap ile 15 köy okulunda kütüphane oluşturuldu. 15 köy okulunda bulunan öğrencilerin ilk kez kütüphaneleri oldu.  Gençler kütüphane açılışlarının en etkili olanını ise Yeşilce İlköğretim okulunda açtılar. Kütüphaneyle ilkkez tanışan çocuklar, gençlere şükranlarını sundular.
 
Muş İçin Gençlik Grubu Bir Kitap, Bin Fidan ismini verdiği kampanya ile Türkiye genelinde 26 bin kitap bağışı topladı. Gençler topladıkları bu kitaplar ile Muş’ta 15 köy okulunda kütüphane oluşturdular. Muşlu gençler ilk olarak kampanyaya gelen bağış kitapların ayrıştırması için gece gündüz çalıştılar. Dernek binası içinde beş gün boyunca hiç ara vermeden çalışan Muş İçin Gençlik Grubu üyeleri uykusuz gecelerin sonunda on beş okula gidecek kitapları ayırarak okul yetkililerine teslim ettiler. Kitapların ardından ise gençler ikinci adım olarak, okullarda kütüphane kurmak için kolları sıvadılar. Raflar yine bu genç üyeler tarafından okulda ayrılan bölümlere takıldı. Rafların takılmasının ardından ise kitaplar teker teker raflara yerleşmeye başladı. Muşlu gençlerin bu çalışmasına okulda bulunan öğretmenler ve öğrencilerde destek verdiler. El birliği ile oluşturulan kütüphanenin kitaplarını raflara dizen öğrenciler, öğretmenler ve gençler daha sonra düzenledikleri küçük bir törenle kütüphaneleri seri bir şekilde açtılar. Gençlerin seçtikleri on beş okul da bu yıl ilk kez kütüphane ile tanıştı. Kütüphane açılışlarının en renklisi ise Yeşilce İlköğretim Okulunda gerçekleştirildi. Bu yıl eğitim öğretime yeni başlanılan binada düzenlenen kütüphanenin açılışı slayt gösterisi eşliğinde yapıldı.  
 
TEŞEKKÜR EDERİZ
Gençler adına konuşan Ömer Özbey “Türkiye çapında başlattığımız Bir Kitap, Bin fidan isimli kampanyamıza ülke genelinde büyük bir destek gelmiştir. Yapılan kampanyada hedefimiz 20 bin kitabla, 10 okulda kütüphane oluşturmaktı. Fakat Türkiye genelindeki vatandaşlarımız bizlere büyük destek verdi. Biz hedefimizin üstüne çıktık. 26 bin kitap bağışı geldi. Bizde kitap bağışının beklenenin üzerinde olması nedeniyle hedefimizi 15 kütüphaneye çıkardık. Destek veren herkese sonsuz teşekkür ederiz” diye konuştu.
 Muş Ovası Gazetesi