Merkeze 24 km uzaklıkta olan Güdümlü İlköğretim Okulu öğrencileri, ilk defa kütüphane gördüler. Muş merkeze bağlı 24 km uzaklıkta olan Güdümlü Köyü İlköğretim Okulu 3. 4. ve 5 inci sınıf öğrencileri, öğretmenleri tarafından düzenlenen Muş gezisinde, şimdiye kadar görmedikleri İl Halk Kütüphanesini gördüler.

Okul öğretmenleri ile beraber Muş gezisine gelen 3.4. ve 5 inci sınıf öğrencileri Muş Valilik binasında bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğünü, Adliye Sarayını, vergi dairesi müdürlüğünü, Milli Eğitim Şube Müdürlüklerini, İl Sağlık Müdürlüğünü, Halk Eğitim merkezini, İl Halk Kütüphanesini ve gezinin sonunda kale parkında çay içtiler.

Öğrencilerin şimdiye kadar Muş u gezdiklerini ama yerel yönetim kurumlarının hiçbirini görmediğini söyleyen Güdümlü Köyü İlk Öğretim Okulu 3,4. ve 5 inci sınıfların öğretmeni Deniz Sinan Bulakçıbaşı “Okulumuzdaki gezinin amacı öncelikle öğrencilerimizin İl Valiliğin ne olduğu, İl Milli Eğitimin, Adliyenin, il sağlık müdürlüğünün, halk eğitim merkezinin, vergi dairesinin nerede olduğu ve özelikle öğrenci olmalarına rağmen kütüphanenin nasıl bir şey olduğunu düzenlenen gezide görüp oralarda ne gibi işlerin yapıldığını anlattık. Öğrencilerime okulda kütüphaneyi anlatırken, bir türlü anlamıyorlardı. Çünkü şimdiye kadar kütüphane görmemişlerdi. Onlar sadece kütüphaneyi raflardan oluşan salon olarak biliyorlardı. Bunlar tabi ki de Muş a gelmişlerdir. Anneleri ile babaları ile sadece Muş ta gittikleri yerler ya hastanedir ya da akrabalarıdır. Şimdiye kadar kütüphaneyi görmediler. Düzenlenen bu gezinin öğrencilerimize yararlı olacağına inanıyorum” dedi.

Öğrencilerden Yusuf Aslan, ilk defa bir kütüphane gördüm, kitapların çok olduğunu, öğrencilerin her istedikleri kitabı bulabildiklerini gördüm, çok şaşırdım, ben sınıftan başka bir şey görmemiştim, şimdi kütüphanenin ne demek olduğunu öğrendim ve gittiğimde köyümdeki diğer çocuklara, arkadaşlarıma kütüphane hakkında bilgi vereceğim dedi.

 Muş Ovası Gazetesi