Skip to main content

İki odalı evde eğitime devam…

Muş Haber Fotoğrafı

Merkez İnardı köyüne bağlı Konak Mezrasında vatandaşın bağışladığı bir evin iki odasında eğitim vekil öğretmenle devam ediyor. İki yıl önce başlayan eğitim öğretime bu yıl 35 öğrenci devam ediyor.

Muş Merkeze Bağlı 70 kilometre uzaklıktaki 2280 rakımlı inardı köyüne bağlı Konak Mezrasındaki 25 haneli köyde coğrafi yapının ve ulaşım zorlukları izin vermediği için bu güne kadar okul yapılmadı. Öte yandan yörede bulunan öğrencilerin bir kısmı Merkezde bulunan YİBO’lara yerleştirildi. Fakat YİBO’lara gönderilmeyen öğrenciler içinde iki yıl önce Valinin verdiği söz üzerine yöreye öğretmen gönderildi. Mezrada yaşayan Ferzande Taşdemir’in evinin iki odasını eğitim öğretime açması ile öğrenciler artık okullu oldular.

Evinini iki odasını çocukların eğitimine bağışlayan Ferzande Taşdemir “Vali İbrahim Özçimen’in girişimleri ile iki yıl önce mezramızda başlayan eğitim öğretime destek olmak için evimin iki odasını açtım. Valiliğimizin gönderdiği öğretmenler ile iki yıldır eğitim devam ediyor.
Muş Valisi İbrahim Özçimen Makamında yaptığı açıklamada”İlk bahar aylarında kar kalkar kalkmaz yolu açıp mezraya okul yapılacaktır.2004 yılında İnardı köyüne bağlı konak mezrasına bir yolculuğumuz  olmuştu bu mezra ilimizin ulaşımı en zor olan bir mezrası bu yörede 10 köy buna bağlı 10 mezra vardır.hepsi altı ay ulaşımı olmayan köyler kar yağdıktan sonra oralara  ulaşmak için çok yüksek yerlerden geçmek zorundayız.O günden bu güne kadar hizmet çok zor gitmiş.çok kötü bir yolu var hatta konak mezrasını yolu bile yok. Bu yıl yolu biraz ham olara açtık.Bu sene sezon yetmediği için gelecek yıl kesinlikle o yolu açacağız.inardı köyüne kadar yolu açtık İnardı köyü ile Konak mezrası arası yeni yol açacağız.Bu konak Mezrasında 35 tane öğrencisi var. Vatandaşlar bizlere geldiler. Okul istediler ben verin çocukları Yibo (yatılı ilk öğretim okullarına )onlar kabul etmedi biz okul istiyoruz dediler.Onları ikna edemedik. Bir anne için 6,7 yaşındaki bir çocuktan ayrılmak kolay değil altı ay yollar kardan kapalı anne ayrı kalmayacağı için vermediler .şu anda bizim burada Yibo’da okuyan çocuklar iki haftada bir Annelerini görme şansları var.ikinci kademede okuyanlar Yibo’ya gidiyor.orda Ferzende Taşdemire ait bir evde üç odalı bir ev ayarladık birinde bir odası öğretmen kalıyor. İki oda ise derslik olarak kullanılıyor.oraya Vekil Öğretmen gönderdik.bu şartlarda tek maaş ile çalışmak zor olduğu için öğretmene iki maaş vererek gönderdik.Bir maaşı Milli eğitim Bir Maaşı ise kendi imkanlarımız ile karşılıyoruz.iki senedir eğitim görüyor bu senede eğitim devam ediyor.Ama isteyen velilerin çocuklarını Muş Merkez de bulunan okullara eğitim için tüm masraflarını karşılamak üzere alırız Dedi. Haber: Mikail Gökarslan

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri