Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kurulan bilgisayar laboratuarı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve eski hükümlü ile engelli personel çalıştırmayan işverenlere kesilen cezalardan sağlanan kaynakla Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bilgisayar laboratuarı kuruldu. 
 
 Düzenlenen bilgisayar laboratuarının açılışına; Muş Cumhuriyet Başsavcısı Necmettin Saygın, İş Kurumu Muş İl Müdürü Cemalettin Ensarioğlu, Muş Adalet Sarayı’nda görevli savcı ve hakimlerin yanı sıra ceza infaz kurumu personeli katıldı. 
 
 20 bin 823 YTL’ye mal olan 12 bilgisayarın bulunduğu laboratuarda, Muş Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından görevlendirilecek bilgisayar öğretmeni tarafından tutuklu ve hükümlülere bilgisayar kullanımı öğretilerek meslek sahibi olmalarının sağlanacağı bildirildi. 
 
 Düzenlenen törende bilgisayar laboratuarıyla ilgili bilgi veren Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan sorumlu Cumhuriyet Savcısı Tahir Apaydın, tutuklu ve hükümlülerin eğitimlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Tahir Apaydın, “Muş E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, hükümlü ve tutuklulara, Türkiye Cumhuriyeti’nin insan haklarına dayanan milli, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olduğunu benimsetmeyi, bölücü ve yıkıcı faaliyetlere yönelik duygu ve düşüncelerini olumlu yönlere kanalize ederek topluma kazandırmayı amaç edinmiştir. Ceza infaz kurumunda eğitim, öğretim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler kapsamında hükümlü ve tutukluların doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlaki değerler kazanmalarını sağlamalarına çalışılmaktadır. Kurum hayatlarını normal hayata yaklaştırarak bu kişilerin salıverilmelerinden sonra verimli, üretken bireyler olarak toplum hayatına uymalarını kolaylaştırmak, tahliyelerinden sonra gelir getirecek meslek edinmelerine yardımcı olmak amacıyla ceza infaz kurumunun eğitim birimince bilgisayar operatörlüğü projesi hazırlanmıştır” diye konuştu. 
 
 Törende konuşan İş Kurumu Muş İl Müdürü Cemalettin Ensarioğlu da bilgisayar sertifikalarını alan hükümlülerin işe yerleştirilmelerinde yardımcı olacaklarını ve bilgisayar kursunun önemli hizmet olduğunu kaydetti. Haber: Emrullah Özbey NULL