Skip to main content

Halıcılık kursları gelişiyor…

Muş Haber Fotoğrafı


Halk Eğitim Merkezi, Muş genelinde başlatmış olduğu halı kursları ile hem halıcılığı geliştirmek hem de kadınlara iş imkânı yaratma çabası güdüyor. Muş’ta halıcılık kurslarının geliştirilmesi ile kadınların bu sanatı sürdürmesini ve iş imkânı bulmasını hedefleyen Halk Eğitim Merkezi, il genelinde ve köylerde halıcılık kurslarına daha fazla önem vermeye başladı.


Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Vali İbrahim Özçimen’in eşi Nezahat Özçimen yazılı olarak yaptığı basın açıklamasında, halıcılık kurslarının önemine ve kadınların iş imkânı bulmaları konularına değindi.


Sosyal etkinliklerden yoksun ve ağır kış şartlarının yaşandığı ilimizde kadınların boş zamanlarını bir oda içerisinde geçirdiğini kaydeden Bayan Özçimen, “Dünya kültür mirasının önemli değerlerinden bir bölümünü oluşturan halılarımız, gelişen teknolojiden dolayı eskime ve gerileme süreçlerini yaşamaktadır. Bu sanat eserini yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Muş Halk Eğitim Merkezi, il merkezinde ve köylerde halı kursları düzenleyerek bu sanatı geleceğe aktarmak çabasındadır. Sosyal etkinliklerden yoksun ve iklim şartlarının çok ağır olduğu bir bölgede yaşadığımızdan dolayı kızlarımız vakitlerini bir oda içersinde geçirmektedirler. Oysa ki halı kursuna katılan kursiyerler bu kurslar sayesinde hem sanat öğrenmekte, aynı zamanda da para kazanmaktadırlar. Bu etkinliğe katılarak, tutum ve davranışlarında olumlu yönde kazanımlar elde etmektedirler. Bunlara ilaveten gözlem yapma, araştırma-inceleme, bilimsel düşünme, sahip oldukları ve sergiledikleri fikir zenginlikleriyle sorumluluk alma, ekip çalışmalarına katılma, paylaşma duygularını geliştirme gibi birçok kazanımlar elde etmektedirler” dedi.


Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından il genelinde açılan bazı halı kurslarını inceleyen Bayan Özçimen, “Bu sanat dalını ilimizde köklü yerleştirmek için Valiliğimiz öncülüğünde Sungu, Kırköy, Harman, Merkez Binası, Alparslan Sağlık Meslek lisesi, Muratpaşa mahallesinde güzel mekânlarda Halı kursları düzenlenmiş bulunmaktadır. Ayrıca Cezaevi ve Kızılağaç köylerinde de kurslar planlanmıştır. Kursiyerler 15 günlük öğrenme sürecinden sonra halı dokumaya geçmekteler. Ortalama 200-250 YTL para kazanıp, aile bütçesine katkıda bulunmaktalar” dedi.


Mevcut halı kursları hakkında bilgilerde veren Nezahat Özçimen, “Şu anda Sungu Köyü’nde 23 tezgâh bulunuyor. 23 kursiyer var. Ayrıca 23 kursiyere de ihtiyaç var. Kırköy’de 15 tezgâhımız var. 17 Kursiyer, kurslara devam ediyor. 13 kursiyere de ihtiyaç var. Harman Köyünde 6 tezgâhımız, 12 Kursiyerimiz var. Halk Eğitim Merkezinde 5 tezgâhımız, 10 Kursiyerimiz var. Alparslan Sağlık Lisesinde 20 tezgâh 17 kursiyer var, 13 Kursiyere ihtiyaç duyulmakta. Muratpaşa mahallesinde 7 tezgâh 20 kursiyer bulunmakta, 14 kursiyere ihtiyaç var. Bütün bunlara ilaveten istekli olanlara diğer mahalle ve köylerde de hizmet verme imkânı var. Müracaat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne ya da devam eden kurs birimlerine yapılacaktır” dedi. Haber: Emrullah Özbey

 NULL

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri