Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS)Türkiye birincileri arasında bulunan Muş Yavuz Selim İlköğretim Okulu öğrencisi Esmanur Fil’ makamında kabul eden Vali Erdoğan Bektaş, başarının sırrının çok çalışmaktan geçtiğini söyledi.

500 tam puan alarak Türkiye birincisi olan Esmanur Fil’in başarısı Muş’ta sevinçle karşılandı. Başarılı öğrenciyi tebrik eden Vali Erdoğan Bektaş, Esmanur’un bütün Muşlulara örnek olması gerektiğini ve çalışıldığı zaman herkesin her alanda birinci olabileceğini vurguladı. Esmanur’u ilk tebrik eden Vali Bektaş; “Gerçekten başarı güzel bir şey. Türkiye’de birinci olmak üstelik Muş’ta okuyup birinci olmak çok daha güzel bir şey. Kızımız kendisi hem kendisini, ailesini, öğretmenleri ve bizi mutlu etti. Kendisini tebrik ediyor, bu konuda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar da; “Son iki yıldır eğitimde kaliteyi arttırmak için idareci ve öğretmenlerimizle çeşitli toplantılar düzenledik. Bu çalışmaların neticesinde geçen yıl OKS’de Türkiye üçüncülüğü bu yıl da Türkiye birinciliğini yakaladık. Öğrencimiz imkansızlıklar içerisinde dahi çok şeyin yapılabileceğini gösterdi, ben kendisini tebrik ediyorum” dedi.

Esmanur Fil’in babası olan ve 4 yıldır Muş’ta görev yapan polis memuru Talip Fil ise, tek çocuğunun Türkiye birincisi olmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti. Kızının daha rahat çalışması için ellerinden gelen gayreti göstermeye çalıştıklarını kaydederek; “Kızım gece geç saatlere kadar sınava hazırlanıyordu. Biz kızımızın daha rahat çalışması için televizyonu dahi mutfağa taşıdık. Kızımız bilgisayarının başında planlı, programlı çalıştı. Bu başarıda okulun ve dershanenin de payı da büyüktür. Bu başarı Muş’un başarısıdır, benim kızım Türkiye birincisi oldu, Muş’u temsil ediyor. Tek çocuğum olan Esmanur’un bu başarısı hem beni hem de eşimi mutlu etmiştir. Kızımın diğer öğrencilere de örnek olmasını istiyorum. Çalışıldığı zaman Muş’tan da Türkiye dereceleri elde edilir” dedi.

Kendisi ile yakından ilgilenen herkese teşekkür eden Esmanu Fil; “Türkiye’de güzel bir fen lisesinde okuyup doktor olmak istiyorum. Burada başta ailem olmak üzere benimle yakından ilgilenen herkese teşekkür ediyorum. Türkiye birincisi olduğum için çok mutluyum. Ailem, öğretmenlerim ve öğrenci arkadaşlarımla birlikte bu mutluluğu paylaşmak, birinci olup Muş’u temsil etmek çok güzel bir duygudur” dedi.