Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan 142 bin Euro’luk proje onaylandı. Avrupa Birliği destekli “Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında hazırlanan ve Türkiye’de Merkezi Finans İhale Birimi onayına sunulan proje kabul edildi.

Proje Koordinatörü Şehmus Yentür, Eğitim Koordinatör Yardımcısı Nuri Çelik ve Proje Danışmanı Murat Akyan tarafından hazırlanan “Yetişkin Eğitim Merkezleri Projesi” 142 bin Euro hibe almaya hak kazandı. 14 Mayıs 2010 tarihinde sözleşme yapmaya çağrılan Muş Endüstri Meslek Lisesi Müdürü ve Proje Koordinatörü Şeyhmus Yentür, Ankara Merkezi Finans ve İhale Birim’inde proje hibe sözleşmesini imzaladığını belirtti.

Endüstri Meslek Lisesi dışında başka 4 ortağı daha olan “Hayat Boyu Öğrenmenin Desteklenmesi Hibe Programı” kapsamında, “Yetişkin Eğitim Merkezleri Projesi” teknik ekibi dün itibarı ile çalışmalarına başladı.

Proje Koordinatörü Şeyhmus Yentür, Muş Endüstri Meslek Lisesi toplantı salonunda, “Yetişkin Eğitim Merkezleri Projesi” teknik ekibi ile birlikte projenin tanıtımını yaptı. Proje içeriği ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yentür, Türkiye’de Merkezi Finans ve İhale Birimleri’ne sunulan ve onay alan 44 projeden birinin de “Yetişkin Eğitim Merkezleri Projesi” olduğunu belirtti.

14 MAYIS’TA SÖZLEŞME İMZALANDI  
14 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirilen proje sözleşmesi imza törenine katıldığını belirten Yentür, “Türkiye’de Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) Başkanı Muhsin Altun ile birlikte proje sözleşmesine imza attık. Projemiz, ‘hayat boyu öğrenme programı’ kapsamında sunulan yüzlerce proje arasından ilk 44 proje arasına yer aldı.

142.779,00 (Yüz kırk iki bin yedi yüz yetmiş dokuz ) Euro hibe almaya hak kazanan projemiz ekibi, 31 Mayıs’ta Muş Endüstri Meslek Lisesinde projenin birinci etap çalışmasını gerçekleştirdi. Bu faaliyette 4 kişi istihdam edildi” dedi.

Projenin hedefleri hakkında bilgilendirmede bulunan Yentür, “projenin genel hedefi okulların “hayat boyu öğrenme perspektifi” doğrultusunda birer yetişkin eğitim merkezi şeklinde kullanılması, ailelerin bilinçlendirilerek eğitime duyarlıklarını ve ekonomik hayata katılımlarının sağlanması amaçlanmaktadır” dedi.

4 MESLEK LİSESİNE OKUL-AİLE BİRLİĞİ OFİSİ KURULACAK
Proje kapsamında Muş Endüstri Meslek Lisesi koordinatörlüğünde, Muş Sultan Alparslan Meslek Lisesi, Muş Alparslan Sağlık Meslek Lisesi, Muş Ticaret Meslek Lisesi ve Muş Kız Meslek Lisesi Müdürlüklerine okul-aile birliği ofisi kurulacağını dile getiren Yentür, adı geçen okullarda eğitim gören 140 öğrenci velisinin projede bizzat görev alacağını belirtti.
Projede görev alan 140 veliye, mesleki, sosyal ve kültürel beceri kazandırmak ve kapasitelerinin geliştirilmesini sağlamak amacı ile istihdam alanı açılacağını belirten Yentür, “okulumuz koordinatörlüğünde, YEMEP Projesi ile okulumuz da dahil toplam 5 Meslek Lisesine okul aile birliği yönetim odası kurulacak ve bu odalar velilere bir danışma ve eğitim merkezi olacaktır. Bu ofislerde Okul Aile Birliği Yönetimi günlük en az birer nöbetçi üye bulundurarak, velileri eğitimin içine çekmek, eğitim ve öğretimin kalitesini artırmayı hedefleyecektir” dedi.

KURSA KATILANLARA GÜNLÜK 8 EURO
YEMEP Projesi kapsamında açılacak olan kurslara katılacak olan 140 veliye günlük 8’er Euro ücret ödeneceğini belirten Yentür, kurs sürelerinin 2 ila 4 ay süreli olacağını belirtti.
Proje ortağı olan diğer dört okul yönetimi ile birlikte velilere yönelik olarak, kurslar açılacağını belirten Yentür, “her okul kendi bünyesinde kurslar açacak. Elektrikli ev aletleri, emlakçılık, bilgisayar teknik servis elemanlığı, sigortacılık, temizlik elemanı ve kat görevlisi, tıbbi cihazların sterilizasyonu ve bakımı, dikiş nakış ve trikotaj dallarında meslek elemanı yetiştirme kursları açılacak. Kursiyerler eğitim süresi boyunca günlük 8’er Euro ücret alacaklar.” dedi. 
  Muş Ovası Gazetesi