Muş’un eğitim seviyesinin yükselmesi için, eğitim öğretim alanında bütün eksiklikleri gidermek için sınırları zorlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2008 yılında eksik veya yarım kalan bütün işleri tamamlayarak öğrencilerin hizmetine sundu.
 
 
Muş Milli Eğitim Müdürlüğü 2008 faaliyet raporundan edinilen bilgilere göre 2008 Yılında 105 Derslik, 13 daire Lojman, 3 adet onarım işinin gerçekleştiği öğrenildi. Ayrıca 2008 Yılında Ortaöğretimde 44 Derslik ve 200 Kişilik Öğrenci Pansiyonu tamamlanarak hizmete sokuldu. Bunun yanı sıra 2008 Yılında İlköğretim ve Ortaöğretim de toplam 149 Derslik, 200 Kişilik Pansiyon, 13 Daire Lojman, 3 Adet Onarım, yapımı gerçekleştiği öğrenildi. İlimizin tüm okullarında bulunan bilgi ve teknoloji sınıflarında kullanılmasında sıkınca olan ve demode olan bilgisayar ve değer teknoloji malzemeleri, 2008 yılında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yenilendiği öğrenildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından fiziki olarak sekiz dersliği bulunan ve bilgisayar teknoloji sınıfları olan, fakat teknoloji sınıflarındaki bilgisayarları eski ve demode olan okulların bilgisayar malzemeleri 2008 yılı içerisinde yenilenerek öğrencilere daha iyi şartlar altında eğitim görmeleri sağlandı.
EĞİTİM SEVİYESİNDE YÜKSELME
İlimizin eğitim seviyesinin yükselmesi ve eğitimde istenilen seviyeye gelinmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün,  öğrencilerin eğitim seviyesinin yükseltilmesi için bütün imkânları zorlayarak kalite artışının ilerlemesi için her türlü imkânı sağladığı görüldü. Bu kapsamda Muş İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar, okuma seviyesinin yükseltilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğü olarak gerekli olan bütün çalışmaları başlattıklarını belirterek, ilimizin eğitim seviyesinde her geçen gün bir artış olduğunun gözle görülür bir seviyeye geldiğini dile getirdi. Özellikle ilköğretim çağındaki çocukların lise öğrencilerine karşı daha başarılı olduğunu belirten Bayraktar, “ ilköğretim çağındaki öğrencilere bir şeyler vermeye çalıştık ve başarılı olduk. Lise öğrencilerine müdahale ettiğimizde artık çok geç olmuştu. Çünkü mesleki alanda yeterli seviyede oklumuz yoktu ama bu gün okullarımız idareciler ve öğrenciler Avrupa’ya proje kabul ettirdiler.” şeklinde konuştu. Mesleki alanda verilen eğitim öğretimin çok önemli olduğuna değinen Milli Eğitim Müdürü Bayraktar, bu kapsamda ilerleyen yıllarda bu başarının artık herkes tarafından hissedilebilir bir hale geleceğini ifade etti. Ayrıca kısmı oranda öğretmen açığının kapandığını dile getiren yetkililer, 2008 yılında kapalı olan okul ve boş geçen derslerinin bulunmayacağını ifade ettiler.
 
 Muş Ovası Gazetesi