Skip to main content

Eğitim ve öğretim sistemi değişmeli

Muş Haber Fotoğrafı

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanı Mahir Barışan, bugün başlayacak olan 2016-2017 eğitim-öğretim yılı münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Ülke genelinde 18 milyon öğrenci olduğunu ifade eden Başkan Mahir Barışan, bunun birçok ülke nüfusundan fazla olduğunu ifade etti. 15 Temmuz darbe girişiminden sona 61 bin 500 öğretmenin açığa alındığını hatırlatan Barışan: 15 Temmuz dan sonra terör örgütleriyle bağlantılı 61 bin 500 öğretmen açığa alınmıştır. Buda okullarda zaten var olan öğretmen açığına eklendiğinde okullarımızda ki derslerin yüzde 15-20 oranında boş geçmesi demektir. Bu açık kapatılmadan okulların başlamış olması birçok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Açığa alınan öğretmenlerin yerine kadrolu, norm fazlası ve sözleşmeli öğretmenlerin gelmesi ile öğretmen sorunu bir nebzede olsa ortadan kalkar dedi.

ÖĞRETMEN İHTİYACINA KÖKLÜ ÇÖZÜM BULUNMALIDIR

Ücretli öğretmenlik uygulamasıyla eğitim ve öğretimde hedeflenen kalitenin yakalanamayacağını vurgulayan Barışan mesajını şöyle sürdürdü: Öteden beri savunduğumuz şey şudur. Ücretli öğretmenlikle siz eğitim ve öğretimde hedeflenen kaliteyi yakalayamazsınız. 4. sınıfa kadar 5-6 öğretmen değiştiren öğrenci eksik yetişir. Sonraki yıllarını özel ders alarak ve etüt merkezlerinin kapısında geçirerek tüketir. Onun için okulların hiç birinde ücretli öğretmen görev almamalı. Kaliteli, verimli bir eğitim öğretim istiyorsak bölgemize ve ilimize gelen öğretmeni en az 4 yıl süreyle burada tutmanın şartlarını oluşturmalıyız. Son yıllarda ilimizde kadrolu öğretmen sayısında artış olmasına rağmen hala 2 bin 500 civarında öğretmen açığının olması, eğitim öğretimde istenilen kaliteyi yakalayamamamıza neden olmaktadır. Atanacak sözleşmeli öğretmenlerin açığımızı kapatacağına beklentilerimizi karşılayacağına inanıyoruz. Derslik sayımızın artması sınıf mevcutlarımızın Türkiye ortalamasının altında olması sevindiricidir. Ancak 4+4+4 Eğitim sistemine intibak edememiş 1. kademe ile 2. kademenin aynı binada eğitim ve öğretim gördüğü normal eğitim ve öğretime geçmeyen okullarımızın olması güzel gelişmeleri gölgelemektedir.

OKULLARIN SORUNLARI GİDERİLMELİDİR

Okullarda yaşanan sorunların giderilmesi gerektiğinin altını da çizen Barışan; Okullarımızın temizlik sorunu giderilmeli. İş Kur personel alacak ise Ekim ayından itibaren kurumlara dağıtılmalı, okulların personel ihtiyacı karşılanmalı. 150 bin civarında öğrencisi bulunan ilimizin 9 bine yakın öğretmen ihtiyacı bulunmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün eksikleri ivedilikle gidermesi gerekir dedi.

HUKUK VE ADALETTEN TAVİZ VERİLMEMELİDİR

Açığa alınan öğretmenlerle ilgili hukuk ve adalet ilkelerinden taviz verilmemesi gerektiğini ifade eden Barışan şunları kaydetti: Açığa alınma ve ihraçlarla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın belirttiği gibi ‘At izi it izne karışmasın’ sözünden hareketle daha titiz bir çalışma yapılmalı, hukuk ve adalet ilkelerinden asla taviz verilmemelidir. Bu konuda gerekli titizlik gösterilmeli, mağdur ve masumlar görevlerine dönmeli. Devletimizce yapılan bu haklı mücadele amacından saparsa terör örgütleri bu durumdan nemalanır ve bu durum olumsuz propaganda yapmalarına zemin hazırlar. Öteden beri savunduğumuz temel prensip şudur; yeni mağdurlar oluşturulmamalı, masumlar bir an önce görevine dönmeli. 15 Temmuz şunu göstermiştir ki, eğitim öğretim A’dan Z’ye değişmeli, medeniyet değerlerimizle barışık yeniden ihya ve inşayı ön gören taklitçilikten uzak insanları tek tipleştirmeyen dini değerlerinden haberdar ilim, irfan, talim ve tedip eksenli yeni bir müfredatın oluşturulması birinci önceliğimiz olmalı. Ancak o zaman vatansever ahlaklı erdemli bir nesil yetiştirmiş oluruz. Sorunsuz bir eğitim öğretim yılı diliyorum. Çocuklarımızın eğitim seviyesinin yükselmesinde emek sahibi olan öğretmenlerimize de başarılar diliyorum.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri