Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenlerin ders ücretlerinin arttırılması için çalışmalar yaptıklarını ve konuyla ilgili olarak hazırladıkları tasarıyı Başbakanlığa gönderdiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığınca Muş’ta düzenlenen ‘İl Tarama Toplantısı’na katılmak üzere bugün saat 15.00’da karayolu ile Van’dan Muş’a geldi. Çelik, ilk olarak öğrenci yurduna dönüştürülecek kapatılan El Sanatları Müdürlüğü binasında incelemelerde bulunduktan sonra Muş Lisesi için yaptırılan 24 derslikli ek binada incelemelerde bulundu.


Ardından Muş Valisi İbrahim Özçimen’i makamında ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Muş gezisi ile ilgili olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Çelik, eğitimdeki eksikliklerin neler olduğunu tespit etmek ve yaşanan sorunları çözme gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Eğitim ve öğretimdeki sorunları en az 50 başlık altında tarayacaklarını ifade eden Bakan Çelik şöyle konuştu:


“2004 yılında başlattığımız il tarama toplantılarına bugün Muş’ta devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 20 genel müdürü ve daire başkanı arkadaşımız Muş’a gelerek kendi sorumluluk alanları ile ilgili incelemeleri yaptılar. Bugün akşam, vali, belediye başkanları, kaymakamlar, milli eğitim müdürlerinin yanısıra yetkili kişilerin katılımı ile geniş bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Yaptığımız bu çalışma ile ilin eğitimine çek-up’dan geçireceğiz. Eğitimin net bir fotoğrafını çekeceğiz.


Muş’ta eksiklik aksaklık nerededir, yapılması gerekenler nelerdir ve özellikle 2.5 yıl içerisinde yaptıklarımızı gözden geçireceğiz. Fiziki altyapıdan tutun teknolojik altyapıya kadar, okullaşma oranından öğretmen evlerinin durumuna varıncaya kadar eğitimin her alanını inceleyeceğiz. Bunun sonucunda da ortaya çıkan manzarayı hep birlikte değerlendirip çözüm önerilerini arayacağız.”


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Muş’ta görev yapan vekil öğretmenlerin maaşlarının düşük olduğu ile ilgili sorulan soruya karşılık yeni bir tasarı hazırladıklarını ve başbakanlığa gönderdiklerini de söyledi. Türkiye genelinde öğretmenlerin ders ücretlerinin düşük olduğunu kaydeden Bakan Çelik, “Sözleşmeli öğretmen dediğimiz öğretmenlerimiz ve normal kadrolu var. Bunlar için belirlenen ücret yılda bir belirlenir. Maliye Bakanlığı bütçe kapsamında belirler. Onlar için böyle bir şey söz konusu değildir.


Ancak bütün Türkiye’deki öğretmenlerimizin ders ücretlerinin arttırılmasıyla ilgili bir çalışmamız var. Bununla ilgili bir tasarı hazırlayıp Başbakanlık’a gönderildik. Şu anda öğretmenlerimizin aldığı ders ücreti 3.3 YTL’dir. Bu tabi çok düşük bir ücrettir. Bunu çok daha yukarılara çekmek için bir gayretimiz var. Öğretmenlerimiz büyük çapta rahatlamış olacak. Ancak sürekli olarak derse giren veya sözleşmeli olarak derse giren öğretmenlerin ücretlerine 2005 yılı içerisinde arttırılması söz konu olamaz. 2006 yılı bütçesinde yeni bir değerlendirmeye tabi olacak” diye konuştu.


Türkiye genelinde yatılı ilköğretim bölge okulları (YİBO) ve pansiyonlu ilköğretim okullarında (PİO) devam eden inşaatlarla ilgili olarak sorulan soruya karşılık ise Çelik, şunları söyledi:
“Türkiye’de ve dünyanın her tarafında bu böyledir. Güçlendirmeye esas olacak veriler gelir. Bu işin projesi çıkarılır ve nerede ne kadar güçlendirme yapılması gerekiyor bunlar tespit edilir. Biz bu işe gerekli parayı ayırdık ve daha sonra bunların ihale süreci var.


İhale süreci yerine göre maalesef 186 gün sürüyor. Kamu ihale yasası özellikle inşaatlar konusunda kararlar insanın elini ayağını bağlar konumdadır. Bu ihalenin uzun sürmesinden dolayı ve buralardaki inşaat mevsiminin de kısa olmasından dolayı işler bu zamana sarkmıştır. Ben istemez miyim okulların açıldığı gün bütün inşaatlar bitmiş olsun?”

NULL