Bir zamanlar tayini Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ne çıktığı için terörü ve uzaklığı gerekçe göstererek istifa eden öğretmenler, artık mazide kaldı. Artık Doğu illerinden biri olan ve kış aylarında geçici bir takım zorluklarla karşılaşan öğretmenler, Doğuda görev yapmanın mutluluk verici olduğunu düşünüyor.

Sıcakkanlı Doğu ve Güneydoğu insanının eğitildiği taktirde neleri başarabileceğine inanan öğretmenler, yeni tayini çıkan meslektaşlarına da “Önyargılarınızı kırın gelin” çağrısında bulunuyor. Öğretmen olup atamalarının Muş Merkez, İlçeler, Beldeler ve Köylere yapılmasından sonra ilimize gelen ve birtakım işlemlerini halletmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğünden kendileri ile konuştuğumuz öğretmenler doğuda görev yapmanın ayrı bir duygusu olduğunu belirtiyorlar. Öğretmen olduktan sonra ilk tayininin buraya çıktığını kaydeden öğretmenler, “ ailemizden ayrıldığımız için çok üzülmüştük. Çoğu öğretmenin önyargıyla yaklaştığı Doğu nasıl bir yer diye çok merak ediyordum. Kalkıp geldim. Buradaki öğrenciler ve insanlar çok sıcakkanlı. Şimdi onlarla yeni bir aile kurdum. Bu yörenin insanı çok sıcakkanlı. Tayini çıkan meslektaşlarımın da önyargılarını kırıp gelmelerini istiyorum” dedi. Özellikle doğu bölgesinde yaşayan çocukların eğitime ihtiyacının olduğunu kaydeden öğretmenler, “çocukların eğitime ihtiyacı var. Onların iyi bir ortamda eğitim almaları için elimizden gelen her türlü çalışmayı yapacağız. Biz fedakârlık yaparsak, onlar bizden daha çok fedakâr davranırlar” diye konuştular. Öte yandan birkaç yıldan beri ilimizde görev yapan fedakâr öğretmenler ise ilk tayinlerinin doğuya çıkması üzerine ailelerinin Doğu’ya gitmesini istemediğini belirterek, “Ailelerimiz İstifa etmemiz için çok direndi. Ama biz kimseyi dinlemeden geldik. Ve çokta memnunuz. Her şeye rağmen buranın insanından çok yakınlık gördük. Bu ortamı gördükten sonra bir zamanlar Doğu ya gitmemi istemeyen ailemizi de buralara getirdik Gördükleri yakınlık karşısında onlar da şaşırdılar. Yeni tayini çıkan meslektaşlarımızı da aramıza bekliyoruz.” şeklinde konuştular.

“Öğretmenlerin bütün sıkıntıları çözüme kavuşuyor”
Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürü İlhami Bayraktar ise, öğretmenlerin artık ilimize gelmekten çekinmediklerini kaydederek. Geçmiş yıllara göre öğretmen açığının çok az olduğunu bunu ise eğitim fakültesi bitirmiş olup ta KPSS sınavında atamaları için yeterli puan alamayan vekil öğretmenler ile kapattıklarını belirtti. Bayraktar, bölgenin eğitim yönünden kalkınması adına fedakârlık yapan çok sayıda öğretmen bulunduğunu ifade ederek, mesai saatleri dışında okulun temizliği ile ilgilenen ve öğrencilerinin sorununu çözmek için ev ev dolaşan meslektaşlarının bulunduğunu söyledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni atanan öğretmenlere hemen hemen her konuda yardımcı olduklarını ifade eden İlhami Bayraktar, Muş’a gelen öğretmenlerimiz burada bir ağabey ve bir abla gibi karşılanıyor. Gerek bizler gerek vatandaşlar gerekse öğrenciler öğretmenlerimiz için ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Öğrencilerimiz, ailelerinden daha çok öğretmenleriyle vakit geçiriyorlar. Öğretmenlerimiz de, hafta sonlarında kurs düzenliyor. Okulunu evi gibi temizleyip düzenleyen öğretmenlerimiz var. Bölgemizin eğitim yönünden kalkınması adına öğretmenlerimizi aşan bir konu olduğunda da biz devreye girip onlara gereken desteği sağlıyoruz ” şeklinde konuştu.

 Muş Ovası Gazetesi