Yeni kurulan 17 üniversite arasında en çok kontenjan iki yıllık eğitim veren önlisans programlarına ayrıldı. Buna göre üniversitelerin en çok kontenjanı 14 bin 950 ile önlisans programlarında, 3 bin 740 ile lisans programlarında bulunuyor.

Lisans programlarında ise en çok kontenjan 700 ile Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine (Karaman), ön lisans programlarında ise 2 bin 255 ile Kırklareli Üniversitesine verildi.

AA muhabirinin “2007 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan” derlediği bilgiye göre, yeni kurulan 17 üniversitenin hepsine önlisans programı ayrılırken, bazılarına ise lisans programı için kontenjan verilmedi.

Üniversitelerin önlisans programlarına 14 bin 950, lisans programlarına ise 3 bin 740 kontenjan verildi. Yeni kurulan üniversitelerin lisans programları içinde en çok eğitim fakültesi ile sağlık yüksekokulu bulunuyor.

Lisans programlarında en çok kontenjan sıralamasında ilk sırada Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yer alırken, bu sırayı Karabük ve Bilecik Üniversiteleri takip ediyor.

En çok kontenjanın ayrıldığı önlisans programlarında ise ilk sırada Kırklareli Üniversitesi bulunuyor. Bu üniversiteyi Osmaniye Korkut Ata ve Bilecik Üniversiteleri izliyor.

Osmaniye Korkut Ata ile Bingöl Üniversitelerinin ise lisans programı için kontenjanı bulunmuyor.

ÜNİVERSİTELER VE KONTENJANLARI

Yeni kurulan 17 üniversitenin fakülteleri ile lisans ve önlisans programlarının kontenjan sayıları şöyle:

“-Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi: İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 700, önlisans kontenjanı: 910.

-Ağrı Dağı Üniversitesi: Eğitim Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 270, önlisans kontenjanı: 270.

-Çankırı Karatekin Üniversitesi: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Orman Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 180, önlisans kontenjanı: 1255.

-Bitlis Eren Üniversitesitesi: Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 40,

önlisans kontenjanı: 1350.

-Mardin Artuklu Üniversitesi: Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 60, önlisans kontenjanı: 350.

-Muş Alparslan Üniversitesi: Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 120, önlisans kontenjanı: 550

-Sinop Üniversitesi: Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi ve Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 350, önlisans kontenjanı: 420.

-Siirt Üniversitesi: Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 330, önlisans kontenjanı: 240.

-Nevşehir Üniversitesi: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 320, önlisans kontenjanı: 740.

-Karabük Üniversitesi: Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi. Lisans kontenjanı: 370, önlisans kontenjanı: 1080

-Kilis 7 Aralık Üniversitesi: Fen-Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 290, önlisans kontenjanı: 440

-Artvin Çoruh Üniversitesi: Eğitim Fakültesi, Orman Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 180, önlisans kontenjanı: 390.

-Bilecik Üniversitesi: İktisadi İdari Bilimler Fakültesi. Lisans kontenjanı: 360, önlisans kontenjanı: 1770.

-Kırklareli Üniversitesi: Teknik Eğitim Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu. Lisans kontenjanı: 140, önlisans kontenjanı: 2255.

-Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi: Lisans programı yok. Önlisans kontenjanı:1920

-Bingöl Üniversitesi: Lisans programı yok. Önlisans kontenjanı: 440.

-Batman Üniversitesi: Teknik Eğitim Fakültesi. Lisans kontenjanı: 30, önlisans kontenjanı: 570.” NULL