Skip to main content

ADEM sayesinde sınavlara hazırlanıyorlar

Muş Haber Fotoğrafı

  Muş´ta yaklaşık 3 yıldır hizmet vermekte olan Aile Destek Eğitim Merkezi (ADEM), kurulduğu günden bu yana kadınların sosyal ve mesleki gelişimlerine büyük katkı sunuyor.

Kurum bünyesinde açılan kurslar sayesinde kadınlar hem hobileriyle uğraşıyor hem de mesleki eğitim alıyorlar. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi´nde kadınların iş gücüne katılmasına büyük fırsat tanıyan ADEM, kursiyerlerini kurs bitiminde sertifika sahibi yapıyor. Bu sertifika ile kurs eğitmenliği, ilgili alanda iş imkanı bulabilen kadınlar, kurslara yoğun bir ilgi gösteriyor.

ADEM Bünyesinde verilen kurslardan en dikkat çekeni ve önem arz edeni belki de karakalem kursu. Özellikle üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinde eğitim almak isteyen gençlerin tercih ettiği bu kurs, Muş´ta sadece ADEM bünyesinde ve tamamen ücretsiz olarak veriliyor. Özel kurslarda kurs ücretlerinin çok yüksek olması ve ilde başka bir kurs merkezinin olmaması nedeniyle ADEM bu anlamda önemli bir hizmete imza atıyor.  

ADEM, karakalem kursunu veren tek kurum ADEM´de açılan karakalem kursunun eğitmenliğini Gülsün Irak yapıyor. Eylül ayı itibariyle açılan kursta 12 kursiyer Eğitmen Irak ile birlikte eğitimlerini sürdürüyor. Hafta içi beş gün, günde 3´er saat verilen karakalem eğitimlerine ilişkin açıklamada bulunan Eğitmen Gülsün Irak: ADEM´de Eylül ayı itibariyle karakalem kursumuzu açtık.

12 tane kursiyerimiz var. ADEM bu özel yetenek kursu olan karakalem kursunu veren tek kurum. O yüzden Muş´ta önemli bir yere sahip. Kursiyerlerimizle birlikte bu kursları hafta içi beş gün boyunca sabahtan öğlene kadar devam ettiriyoruz.  Kursiyerlerimiz kurs sonunda sertifika alıp bu işi usta öğretici olarak yapabiliyorlar. Bunun belgelendirilmesi yapılıyor. Kursumuz toplamda dört ay kadar sürecek ifadelerini kullandı.    

  Muş´ta resimle, karakalemle ilgili imkânlar kısıtlı Güzel sanatlar fakültesinde akademik eğitim almak için özel yetenek sınavlarına hazırlanan Hanife Şahin, 4 ay sürecek olan kursa katılan kursiyerlerden. Muş´ta ADEM sayesinde karakalem eğitimi aldığını belirten Şahin, kursun tamamen ücretsiz olmasının büyük bir avantaj sağladığını belirtti. Kısa bir süre önce başlayan kursta şimdiden önemli bir ilerleme kaydettiklerini ifade eden Şahin: Muş´ta resimle, karakalemle ilgili imkânlar kısıtlı ve hiçbir yerde kurs verilmiyor. Benim de resme karşı bir yeteneğim ve ilgim var. Verilen özel yetenek kursları da çok pahalı oluyor. Şu an sadece Aile Destek Eğitim Merkezi´nde bu kurs veriliyor. Ücretsiz bir kurs ve benim özel yetenek sınavına hazırlanmam için bu kursa gelmem gerekiyor. Hem üniversiteye hazırlık sınavım var hem de özel yetenek sınavına hazırlanmak için bu kursa geliyorum. Çok güzel bir kurs. Gelmek isteyen arkadaşlarımız da var. Onlarda bir sonraki dönem verilecek olan kursa gelebilirler. 12 kişilik bir kursumuz var. İnsanlar işleri olmadığı sürece kurslarını aksatmıyorlar. Çok kısa bir süre oldu kurs başlayalı ama bu boyuta gelebildik. Çok teşekkür ediyoruz bize bu kursu açan kurum yönetici ve öğretmenlerimize. İnşallah bu kursun devamı da gelir şeklinde konuştu. 

Muş Ovası Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri