Skip to main content

26 öğrenciye özel sınıflar oluşturuldu

Muş Haber Fotoğrafı

Merkeze bağlı Taşoluk, Çiçekli, Alican, Muratgören, Boyuncuk ve Sürügüden köylerinden eğitime kazandırılan toplam 26 kız çocuklarını ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden ve öğretmenlerini tebrik etti. Eğitimlerini yarıda bırakan kız çocuklarının eğitime kazandırılması için çalışmaların devam ettiği belirten İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, özellikle velilerin isteklerinin göz önünde bulundurulduğunu ve her türlü imkanların sağlandığını söyledi. İkna ekiplerinin çabasıyla eğitime kazandırılan kız çocukları için özel ilgi gösterildiğini ifade eden Arslan, Taşoluk İmam Hatip Ortaokulunda okula kazandırılan kız öğrenci sınıfımızı ziyaret ettik. Öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz tarafından oluşturulan ikna ekibi tarafından köylerde ev ziyaretleri yapıldı. Ziyaret edilen yedi köyümüzden toplam 26 kız öğrencimiz kazandırıldı. Çalışmalarımız devam etmektedir. Velilerin isteği de göz önüne alınarak ayrı kız sınıflar oluşturulması ve bunlara özel ilgi gösterilmesi anlamında böyle sınıflar oluşturduk. Güzel çalışmalarından dolayı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum dedi.

Muşta köy sayısının çok fazla olduğunu ve il genelinde adeta bir seferberlik ilan ettiklerini kaydeden Arslan, Köy sayımız çok fazla. Bildiğiniz üzere nüfusumuzun yüzde 61’i köylerde yaşamakta ve çok uzak mezralarımız var. Bütün okullarımızda bir seferberlik şeklinde çalışma yapıyoruz. Mesela Serinova YBO’da ve diğer YBO’larımızda ve okullarımızda böyle bir çalışma yapıyoruz. Amacımız tüm öğrencilerimizi okullaştırmaktır, dışarıda kalmaması, her öğrencimiz mutlaka okula gelmelidir. İleride imkanım olsa okurdum gibi bir mazeret olmamalıdır. Tabi bu çalışmamızda velilerimizi ikna etmek zor oluyor, ama biz velilerimizin her türlü itirazlarını veya mazeretlerini geçersiz kılmak için önlerine alternatif koyuyoruz. YİBO isteyenlere YBO, taşımalı eğitim isteyenlere taşımalı eğitim gibi. Bazen velilerimiz oluyor mazeret üretiyor, biz her türlü mazereti ortadan kaldırmak için çalışmalar yapıyoruz. Dolaysıyla artık mazeretler üretemiyorlar ve çocukları inşallah gönderecekler ve gönderiyorlar da zaten. Biz kanunun bize verdiği 270 TL’yi valiliğimizin yetkisinde olan cezayı gerekirse uygulamaya çalışacağız. Tüm öğrencilerimizi okula kazandırmaya çaba sarf edeceğiz ifadelerini kullandı.

Eğitime kazandırılan kız çocukları için iki sınıf oluşturup hızlandırılmış programlar uyguladıklarını ifade eden Taşoluk İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Muhterem Özden, Oluşturduğumuz ikna ekibiyle birlikte yedi köyde okula devam etmek istemeyen veya ara sınıfta okulu bırakıp veya terk eden öğrencileri eğitime kazandırdıktan sonra okulumuzda iki ayrı kız sınıfı oluşturduk. Bunların eğitim öğretimden geri kalmamaları için hızlandırılmış programlar uyguluyoruz. Yetiştirme kursları açmışız. Bu kurslarımızda öğretmen arkadaşlarımız bunları eğitime kazandırmak için hızlı program uygulama çalışmaları yapıyor. Şu anda program iyi gidiyor. Arkadaşlarımız öğrencilerimize ellerinden gelen gayreti sarf etmeye çalışıyorlar. Bize destek veren Sayın Valimiz ve İl Milli Eğitim Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra 12 kız çocuğumuz kaldı ve bunları da kar kışa rağmen eğitime kazandırmak bizim en büyük idealimiz ve biz bu ekiple de onları okula kazandırmaya çalışacağız ifadelerini kullandı.

Nenesi ve dedesinin rahatsız olduğundan dolayı ailesinin kendisini okula göndermediğini ifade eden Güler Akduman (12) ise, Ailem beni okula bırakmıyordu. Ninem ve dedem rahatsızdı ve annemde erkek öğrencileri sevmiyordu. Bir gün öğretmenlerimiz geldiğinde onları görünce çok sevindim. Annemle konuştular, annemi ikna ettiler. Anneme kız sınıflarının ayrı olduğunu söylediler ve annemi ikna olup beni okula gönderiyor. Bunun için çok sevindim, iyi ki öğretmenlerim gelip beni evden alıp okula getirdiler. Benim bütün kızlara tavsiyem, hepsi okullarını okusunlar dedi.

Kendi isteği ile okula gitmediğini ve tekrar eğitimine devam etmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Elvan Aser (13) de, Öğretmenler köye geldi. Ben okumak istemiyordum, ama bu sene geldiğim Taşoluk Ortaokulunu çok seviyorum ve okumak istiyorum şeklinde konuştu.

 

Muş Manşet Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri