Skip to main content

14 milyonluk eğitim yatırımı geliyor

Muş Haber Fotoğrafı

  Ekonomi Bakanlığı, 38 yeni eğitim yatırımı teşviki kararı aldı. Bakanlık, toplam 20 şehirdeki anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise yatırımı kapsamında 302 milyon TL´lik pay ayrıldı.

Ekonomi Bakanlığı´nın 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı kapsamında ilimizde yapımı tamamlanan ve öğrenci alımına başlayan Bilim Teknoloji Koleji ve henüz inşaat aşamasında olan bir okula teşvik verilecek. Bin 320 öğrenci kapasiteli olan ve bu yıl itibariyle 300´e yakın öğrenci kabul eden Bilim Teknoloji Koleji´ne 5 milyon 363 bin 350 TL değerinde teşvik verilecek. Kolej, Organize Sanayi Bölgesi´nde yer aldığı için kabul ettiği tüm öğrenciler için bu teşvikten yararlanabilecek. Yapımı devam eden ve 560 öğrenci kapasiteli olan bir diğer özel eğitim kurumuna ise 9 milyon 100 bin TL değerinde teşvik verilecek.   Özel Okul Oranı Yüzde 5 Ülkemizde özel okul oranı şu an için yüzde 5 seviyelerinde.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde (OECD ülkeleri) bu oran yüzde 25´leri buluyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 230 bin öğrenciye verilen teşviklerle Avrupa´daki özel okullaşma oranı yakalanmaya çalışılıyor. Ekonomi Bakanlığı´nın da 2015 yılı Ağustos ayı yatırım teşvik programı ile 20 ilde verilecek teşviklerle eğitimde bu oranın artırılması amaçlanıyor. Ekonomi Bakanlığı, teşvik programı kapsamına aldığı 20 ilde 302 milyon liralık sabit yatırım gerçekleştirecek.

Teşvik yatırım programından en yüksek teşviki alan Yeditepe Yüksek İhtisas Hastanesi´ne hastane yapımı ve tıbbi malzeme alımında 80 milyon TL´lik yatırım hedefleniyor. Teşvik yatırım programında özellikle Muş, Batman ve Hakkari illeri ön plana çıkıyor. Program kapsamında Muş ve Batman illerinde toplam 2 bin 400 öğrenci kapasitesinin artırılması hedefleniyor. İlimizde ise bu artı kontenjan sayısı bin 880 öğrenci civarında olacak.  

Arslan, Bakanlık Çalışmalarına İlişkin Bilgi Verdi Hali hazırda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından devam eden öğrenci başına teşvik programlarına ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, ilimizde bu yıl bin 320 kapasiteli özel bir okulun açıldığını ve öğrenci kabulüne başlandığını belirtti. Arslan konuya ilişkin açıklamasında: Milli Eğitim Bakanlığımızın son yıllarda özel okullara yapmış olduğu teşvik çalışmaları bağlamında Muş İlimizde de Organize Sanayi Bölgesi´ne bir okulumuz açıldı Bilim Teknik Koleji adı altında.

Bu tür organize sanayi bölgelerinde açılan okullarımızın öğrencilerinin tüm masrafları bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır. Bu organize sanayi bölgelerinde açılan okullarımızın özelliği, orada eğitim alan öğrencilerimizin bir meslek edinmesi, oradaki fabrikalarla eşgüdümlü olarak çalışarak öğrencilerin teorik eğitimler alarak kalifiye eleman yetişmesini sağlamaktır.

Muş İlimizde de bu yıl bin 320 öğrenci kapasiteli bir okulumuz açıldı ve 300 civarında öğrenci kabul ettiler. Buraya kaydedilen tüm öğrencilerimizin bölümlerine göre 4 bin 500, 5 bin 500, 6 bin tutarındaki masrafları bakanlığımız tarafından karşılanacaktır. Ayrıca yine özel okulların teşviki kapsamında illere kontenjan verildi. Yeni açılan temel lise ve özel okullara giden öğrencilerin 3 bin 200 TL gibi bir miktarda masrafı karşılanmaktadır. Muş İlimizde de 352 öğrencimize bakanlığımız tarafından teşvik verilmektedir ifadelerini kullandı.   Devlet-millet işbirliği amaçlanıyor Ekonomi Bakanlığı´nın 38 yeni eğitim yatırımına ilişkin de açıklamalarda bulunan Arslan, bakanlıkların bu eğitim çalışmalarıyla devlet-millet işbirliğinin amaçlandığını ifade etti.

Arslan konuşmasında: Milli Eğitim Bakanlığımızın özel okullaşma konusunda yapmış olduğu çalışmalara Ekonomi Bakanlığımız da destek vermiş ve ilimizde iki okul bu kapsama alınmıştır. Bir tanesi şu an için faaliyete geçti, bin 320 kapasiteli okulumuz. Diğer 560 kapasiteli okul da henüz inşaat aşamasındadır. Bu anlamda bakanlıklar arası çalışmaların amacı; özel okullaşma oranını artırmaya yönelik çalışmalardır dedi.

Türkiye´nin özel okullaşma oranında Avrupa´nın çok gerisinde olduğunu da ifade eden Arslan: Tabi özel okullaşma oranlarına baktığınızda Türkiye çok gerilerdedir. Bugün Avrupa´da yüzde 20, Rusya´da yüzde 15 civarındadır. Biz ülke olarak diğer ülkelere göre oldukça gerideyiz. Türkiye´de şu an itibariyle yüzde 5 oranında özel okullaşma vardır. İşte bakanlığın amacı sermayesi olan vatandaşların, şirketlerin eğitime katkı sağlayıp kendilerine de kazanç sağlamalarıdır. Devlet-millet işbirliği ile bu özel okulların artırılması çalışmalarıdır şeklinde konuştu.

Muş Ovası Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri