Muş’un Bulanık ilçesinde, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından selzedeler için yapılan konutların sahipleri kura çekimiyle belirlendi.

2003 yılında meydana gelen selde evlerini kaybeden Bulanık’a bağlı Sultanlı Köyünden 31 aile, ilçede gerçekleştirilen kura çekimiyle yeni evlerine kavuştu. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü tarafından ilçedeki Şehitlik Mahallesinde şimdiki TOKİ konutlarının yanına yapılan 6 bloklu ve altı daireli 100 metrekarelik evlerin sahipleri, düzenlenen törende kura çekimiyle belirlendi. Bulanık Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kura çekimi törenine Muş Valisi Erdoğan Bektaş, AK Parti Muş Milletvekili Medeni Yılmaz, Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy, Malazgirt Kaymakamı Bilal Yavaş, Muş Bayındırlık ve İskân Müdürü Kenan Şengül, kurum müdürleri ile Sultanlı köyünde selde evlerini kaybeden aileler katıldı.

Anahtar teslim töreninde konuşma yapan Muş Valisi Erdoğan Bektaş, evlerin hayırlı olması dileğinde bulunurken, önümüzdeki yılın Bulanık için yatırım yılı olacağını söyledi. Vali Bektaş; “İlk önce vaktiyle selde zarar görmüş vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum ve kendilerine yapılan konutlarda güle güle oturmalarını diliyorum. Hayırlı uğurlu olsun. Bulanık’ın toprağına, ovasına, potansiyeline baktığımız zaman Bulanık bugüne kadar çok ihmal edilmiş. Özellikle eğitim ve sağlık alanında çok geride kalmıştır. Bulanık’a baktığımızda diğer ilçelerimizin çok gerisinde. Gerçi yapılan bir yığın iş var hastanemizin temeli atıldı önümüzdeki yıl bitecek, Zafer Mahallesinde 16 derslikli ilköğretim okulumuz yakında bitiyor, lise binasında müteahhitten kaynaklanan sorunlar nedeniyle gecikti, inşallah lise binası da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılına yetişecektir. Önümüzdeki yılın elimizdeki imkânların iki üç kat üstünde bir program uyguluyoruz. Biz bu programı uygulayacağız kaynak nasıl bulacağız bilmiyorum ama bunu başaracağız. Bulanık’ın sağlık ve eğitim açığını bir yıl içinde kapatmayı arzuluyoruz. Nedir o düşündüğümüz şeyler? Eğitim alanında; Sarıpınar beldesinde 12 derslikli bir okul, merkezde lise düzeyinde erkek ve kız öğrenci yurdu, Kırkgöze köyünde 8 derslikli okul ve 8 derslikli anaokulu yapacağız. Yine Bulanık Öğretmen Evi için Bakanlık bir milyon TL ayırdı, hesabımıza ulaşmak üzere. Biz de yer sorun çözmeye gayret ediyoruz. İnşallah yakında modern bir öğretmen evi de yapacağız. Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 16 derslikli endüstri meslek lisesi ve 360 kişilik kız yurdu bu yıl yatırım programına alındı. Yine TOKİ tarafından yapılacak olan Anadolu Lisesinin ihalesi de 26 Nisan’da yapılacaktır. Bir diğer alanda sağlık dedik; Hastanemizin temeli atıldı inşallah önümüzdeki yıl tamamlanmış olacak. Eski hastaneyi bir ağız diş merkezi ve diğer sağlık alanları için kullanacağız. Yine biz hastanenin bitişini beklemeden ilçe merkezine büyük bir sağlık merkezi açıyoruz. Bu hastanedeki yoğunluğu azaltacaktır. Şehitlik Mahallesine bir sağlık ocağı, Karaağıl Beldesinde bir sağlık ocağı ve Göztepe köyünde de yine bir sağlık ocağı yapıyoruz. Bütün bu saydığımız yatırımları biz bu yıl inşaat sezonu ile başlayıp, gelecek inşaat sezonunun sonunda bitirip Bulanıklıların hizmetine sunmayı arzuluyoruz. Bulanık en büyük ilçemiz donanımlarıyla sürdürür. Biz üzerimize düşeni gereğinden fazlasıyla yapmak istiyoruz. Arzuladığımız Bulanık göç veren değil, göç alan bir Bulanıktır. İnanıyorum ki illerde ilçemiz hak ettiği bu noktaya gelecektir” dedi.

Bulanık Kaymakamı Fatih Aksoy ise, yaraların bir nebze de olsa sarıldığını belirterek, konutların hayırlı olmasını dileyerek;“Sultanlı köyümüz için yapılan 36 tane konut, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından yapılmış ihalesi gerçekleştirilmiş ve günümüz itibari ile sonuçlanmış konutlar teslim alır hale gelmiştir. Konutlarımız bildiğiniz gibi TOKİ konutlarının yanında 6 blok, her blok altı daire ve 100 metrekareden oluşmaktadır. Konutların yapımında emeği geçen herkese Bayındırlık ve İskan Müdürlüğüne teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki günlerde inşallah Alparslan 1 Barajı nedeniyle 287 hak sahibine 287 konut Bulanık ilçe hudutları içerisinde yapılacaktır. Bunun çalışmaları şu anda devam etmektedir. Bayındırlık Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde yer tespiti için çalışıyoruz. Bugün burada konut sahibi olacak 31 tane hak sahibine konutların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Ak Parti döneminde TOKİ konutları ile birçok vatandaşın ev sahibi olduğunu belirten AK Parti Muş Milletvekili Medeni Yılmaz ise, konut hakkı olan nerdeyse bütün afetzedelere konutlarının dağıtıldığını belirterek; “Hükümetimiz her alanda gelişmek için çalışmalar yapıyor. Hak sahipleri sabırla bekledi. Ancak nihayetinde konutlarına kavuştular. Yapılan konutlar modern, sıhhi, her türlü donanıma sahip çok katlı, yapılıyor. Bu vatandaşa verilen önemin bir ifadesidir Türkiye’nin dört bir köşesinde olduğu gibi Muş’ta da, Bulanık’ta da inci gibi binalar yükseliyor. Bu binaların harcında hükümetimizin, çalışanların, valimiz ve milletvekilimize kadar herkesin emeği var” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra anahtar teslimi hak sahiplerine protokol üyeleri tarafından yapıldı.

 Topkan Haber Ajansı