Muş’un Bulanık İlçesi’nde kapatılan DTP’nin ilçe binası önünde yapılacak basın açıklamasına katılanlar, işyerlerini ve polisi taş yağmuruna tuttu. Yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı gösteriler sırasında 2 kişi öldü, 8 kişi yaralandı, 1 kişi de gözaltına alındı.

Bulanık’ın Aslanpaşa Caddesi’nde kapatılan DTP’nin ilçe binası önünde basın açıklaması nedeniyle bazı esnaflar işyerlerini açmadı.

Bugün saat 11.00 sıralarında yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı toplantı başlamadan bazı gruplar, açık olan işyerlerine saldırdı. Çevrede önlem alan polis, göstericilere engel olmak için tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullandı. Atılan taşlarla açık olan bankaların ve işyerlerinin camları kırıldı. Bu sırada esnafın açtığı ateş sonrası 2 kişi öldü.

Göstericilerden 150 kişilik grupla polis arasında çıkan çatışmada çok sayıda gösterici yaralandı.

Olaylar sırasında Ak Parti binası da taşlanırken, bir grup gösterici de bir dershaneye girerek, hasar verdi.

MANİFATURACI DÜKKANINA SALDIRAN GÖSTERİCİYİ ÖLDÜRDÜ

Saat 12.00 sıralarında Şehit Üsteğmen Suat İsakoğlu Caddesi’nde manifaturacılık yapan T.B., iddiaya göre işyerini ve otomobilini tahrip ettikten sonra yakmak isteyen göstericilerin üzerine tabancayla ateş açtı. Açılan ateş sonucu 2 kişi öldü.

Olaylar sırasında yaralanan 6 kişiden 2’si Muş Devlet Hastanesi’ne ambulansla nakledildi. Bulanık Devlet Hatanesi’nde ise 4 yaralı tedavi altına alındı. Çatışmaların yer yer devam ettiği Bulanık ilçesine çevre il ve ilçelerden takviye kuvvet gönderildi. Göstericilere ateş ettiği iddiasıyla bir kişinin de gözaltına alındığı bildirildi.

DÜKKANLAR ATEŞE VERİLDİ

Bulanık Belediye Başkanı Ziya Akkaya, Bulanık’taki olayların hala sürdüğünü ve dükkanların ateşe verildiğini söyledi. Halkın panik içinde olduğunu, kimsenin dışarı çıkamadığını vurgulayan Akkaya, çıkan olaylarda ölülerin olduğunu belirterek ‘Güvenlik güçleri geri çekildi. Biz müdahale gücüne sahip değiliz’ dedi. Hürriyet