Bulanık ilçesine bağlı Okçular köyünde yaşayan Vural ailesi, resmi kayıtlarının olmaması sebebiyle büyük zorluklar yaşıyor. Babası tarafından nüfusa kayıt ettirilmeyen Münevver Akbaş ile 15 yıl önce imam nikahıyla evlenen Rıza Vural’ın 5 çocuğunun nüfus kayıtları da annenin nüfus kaydının olmaması nedeniyle resmi olarak yaptırılamıyor. Her türlü vatandaşlık hakkından mahrum kalan eş ve çocuklarının resmi kayıtlarını yapmak için mücadele eden Rıza Vural, yetkililerden yardım istiyor.

Eşinin nüfus cüzdanının babası tarafından zamanında çıkartılmadığını, şimdi ise miras yüzünden kardeşleri tarafından dışlandığını söyleyen Rıza Vural, bu sorun yüzünden çocuklarının resmi kayıtlarını yaptıramadığını belirtti. Eşinin ve çocuklarının hiçbir vatandaşlık hakkından yararlanamadığını dile getiren Vural, 15 yıldır aile fertlerine nüfus cüzdanı çıkarmak için mücadele ettiğini söyledi. Vural, ilgili bütün makamlara müracaat ettiğini ancak bir sonuç alamadığını belirterek, “Eşimin babası iki evlilik yapmış. Babasının ikinci eşinden olan benim eşime ise nüfus cüzdanı çıkartılmamış. Ben de 15 yıl önce eşimle imam nikahı ile evlendim. O zamanlar nüfus cüzdanını fazla önemsememiştim ama zamanla yaptığım hatayı anladım ve eşime nüfus cüzdanı çıkartmak için uğraş verdim. Yaklaşık 15 yıldır çalmadığım kapı kalmadı ama bir sonuç alamadım. Eşimin kardeşlerine gittim ve mahkeme yoluyla nüfus cüzdanı çıkartmak istedim. Kayınbiraderlerim miras için eşimi kardeş olarak kabul etmedi. Ne yapacağımı şaşırdım, şu anda 5 çocuğum var ve hiçbiri okula gidemiyor. Herhangi bir resmi kayıtları bulunmuyor. Bu konu için valiliğe bile başvurdum. Konunun çözülmesi için bana avukat verdiler ama kayınbiraderlerim miras için kardeşlerini kabul etmeyince hukuk yolu da kapandı. Büyük çocuğum 13 yaşından gün aldı ve gayri resmi olarak köyde ilkokul 5. sınıfı bitirdi. Benim çocuğumu bu yıl hiçbir okul kabul etmedi. Çünkü resmiyette bu çocuklar yok. Bunun yanında maddi durumum iyi değil, çocuklarımın sosyal güvencesi yok, hiçbir haktan yararlanamıyorlar. Yetkililerin bu konuda bana yardımcı olmasını istiyorum” dedi.

Anne Münevver Akbaş ise kardeşlerinin kendisine haksızlık yaptıklarını belirterek, “Annelerimiz ayrı olsa da aynı babanın çocuklarıyız. Babam iki evlilik yapmışsa benim ve çocuklarımın suçu ne? Beni üzen, kardeşlerimin beni böyle bir duruma düşürmesi. Kardeşlerimin mirası bana lazım değil, yeter ki doğruyu söyleyip beni ve çocuklarımı bu mağduriyetten kurtarsınlar” ifadelerini kullandı.

Ailenin en büyük çocuğu Atilla ise okumayı çok istediğini ama hiçbir okulun kendisini kabul etmediğini söyleyerek büyüklerinin yaptığı hatanın cezasını şimdi kendilerinin ödediğini söyledi. NULL