Nesli tükenmekte olan ve uçan en büyük kara kuşu ünvanına sahip Toy kuşlarının önemli bir bölümü Muş Ovası Yağcılar Beldesi kırsalında, güzelliği ve asilliği ile şarkılara türkülere konu olan yöresel adıyla Kulik bilinen adıyla Telli Turnaların Avrupa popülasyonunun tamamı Bulanık Ovasından geçen Murat Nehri üzerindeki adacıklarda yaşıyor.

Kanat açıklığı 2 metreyi bulan ve boyu 1 metreyi geçen Toy kuşlarının ağırlığı 18 kiloyu buluyor.

Havaların ısınmasıyla Kuzey ülkelerinden göç edip Muş Ovasına gelen Toy kuşlarının geçmişte bilinçsiz avlanmadan dolayı sayıları hayli azaldı.

Toy kuşlarının koruma altına alınması ve Toy bilincinin arttırılması için yapılan çalışmalar neticesinde 2010 yılında sayılarının iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Avrupa Birliği, tarım dostu ilan ettiği Toy kuşlarının korunmasına büyük önem vermektedir. Türkiye`de 21 ilin kırsalında bulunan Toy kuşlarının en çok görüldüğü yer ise Muş ve Bulanık ovasıdır.

Kulik (Telli Turna);

 Avrupa`da ki Telli Turna popülasyonunun tamamı Bulanık Ovasından geçen Murat Nehri üzerindeki adacıklarda yaşıyor.

Geçen yıl itibariyle bölgede 10 bin Telli Turna olduğu ancak bu yıl sayılarının birhayli azaaldığı belirtiliyor. Eskiden Ağrı Ovası, Doğubeyazıt sazlıkları ve Muş Ovasında da görülebilen Telli Turna artık sadece Bulanık Ovasında yaşıyor.

Telli Turnalar Nisan, Eylül aylarında göç edip sulak çayırlarda, taşkın nehir adacıklarına yuvalıyorlar. Türkiye`de çok azalan Telli Turnaların tüm dünyada 230 bin adet olduğu tahmin ediliyor.

Afganistan, İran ve Azerbaycan`da sık görülen Telli Turnalar önlem alınmadığı taktirde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı bildiriliyor.

 Gönderen: Mehmet Çelik, Araştırma: Doğa Derneği..

 NULL