Skip to main content

Nasır aday olmayacak

Muş Haber Fotoğrafı

Demokratik (DTP) seçim kriterlerine göre iki dönem başkanlık yapanların tekrar aday olamayacağı için başkanlığa aday olmayacağını belirten Belediye Başkanı Nasır Aras, partisine kırgın olmadığını ve belirlenecek adaya sonuna kadar destek vereceğini kaydetti.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) yerel seçim çalışmalarına yaptıkları halk toplantısı ile start verdi. DTP Bulanık İlçe Başkanlığı ve üyeleri, yöneticileri halk ile seçim toplantısı yaptı. Yapılan toplantıya Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, DTP Muş İl Başkanı Maşallah Yamaç, Bulanık İlçe Başkanı Osman Sönmez, partinin il ve ilçelerinin yönetimleri ve üyeleri ile çok sayıda Bulanıklı katıldı.

Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, İl Başkanı Maşallah Yamaç ve İlçe Başkanı Osman Sönmez divana geçmelerinden sonra başlayan toplantı tam bir konferans havasında gerçekleşti. Toplantıda ilk sunum ilçe başkanı Osman Sönmez tarafından gerçekleşti. İlçe Başkanı Osman Sönmez, bölgede sadece AK Parti ile yarışmadıklarını, aynı zamanda DTP’ye Kürtlere karşı olan bütün kesimlere karşı bir yarış içerinde olduğunu belirterek, Kürtlerin kendilerine karşı geliştirilen oyunları boşa çıkartması gerektiğini söyledi. Sönmez; “Yaşamak için örgütlenmek ve tek yumruk olmak zorundayız. Demokratik Toplum Partisi, yıllardan beridir, bu ülkede en demokratik gelenekten kopmayan örgütlülük biçimidir. Yaşamak için örgütlenmek zorundayız. Toplumsallık örgütlenmenin en demokratik biçimidir. Zaten insanın yaşamla ilk tanıştığı dönem, toplumsallıktır. Parti olarak kazanmak şiarımızdır. Parti olarak halkımızla iç içe olup, daha çok çalışmalıyız. Aramızdaki birlikteliği sağlamak zorundayız. Bu birlikteliği sağladığımız ölçüde başarılı oluruz. Biz bölgede sadece AK Parti ile yarışmıyoruz. Bize, Kürtlere karşı olan herkesle yarışıyoruz. DTP olarak, Bulanık’ta emekçiler, yoksullar, mağdur durumda olanlar ve tüm toplumsal kesimlerin toplumsallığını yeniden sağlamak üzere, tüm demokratik bileşenlerin, halkın lehine şekillenecek proje etrafında ve partimizin öncülüğünde hareket etmeye çağırıyoruz” dedi.

DTP’nin seçim kriterlerine göre iki dönem belediye başkanlığı yaptığı için bir daha aday olamayacağını belirten Bulanık Belediye Başkanı Nasır Aras, partisinin aldığı tüm kararlara saygı gösterdiğini belirterek, böyle bir karardan dolayı partisine küskün olmadığını ve partisinin belirleyeceği aday için de var gücü ile çalışacağını belirtti. Başkan Aras; “Bildiğiniz gibi partimizin belirlemiş olduğu bazı kriterlerden dolayı bu dönem aday olmayacağım. Partinin bütün kriterlerine harfiyen uyacağım. Herkes bilmelidir ki, hiçbir zaman makam ve koltuk peşinden koşmadım. Ben halkımın yanında oldum, mücadelemde hiçbir zaman taviz vermedim. Bu nedenle partimin almış olduğu karara saygı duyuyorum ve bu nedenlerden ötürü partime herhangi bir kırgınlığım söz konusu değildir. Ben şu anda bir sınavın içerisindeyim ve herkes görecektir ben bugüne kadar olduğu gibi bu sınavda da yüzümün akıyla çıkacağım. Hiçbir aday adayı benim tercihim değildir. Bütün aday adayları benim tercihimdir. Hepsine eşit mesafedeyim. Partim hangi adayı belirlerse sonuna kadar onu destekleyeceğim. İsmi, aşireti, çevresi önemli değil. Onu ilk kutlayan ben olacağım. 29 Mart’tan sonra da siyasetin içinde olacağım. Siyasette emeklik olmaz. Bundan sonra da aynı çizgide, kararlıkla mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra DTP Muş İl Başkanı Maşallah Yamaç, yerel yönetimlerle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Yamaç; “Kürtlerin bir araya gelmesi birilerini korkutuyor. Konu Kürtler olunca Diyarbakır’da bütün muhalif güçler AK Partili oluyor. Başbakan tek millet, tek bayrak, tek devlet diyor. Evet, tek devlet ve tek bayrak Kürtlerin tercihidir, ama tek millet değiliz. Sayın başbakan bunu gör. Başbakan diyor ki; O, pisliklere oy vermeyin, en büyük pislik senin partinin içinde. Örnek mi Deniz Feneri yeter. Arkadaşlar başbakanın tüm bu söylemlerini boşa çıkartmak lazım. Kürtlerin, temsilcisi olmadığını kendisine göstermek lazım. Bu nedenle birliktelik oluşturmak zorundayız. Partimiz 4-5 aylık bir zaman diliminde, bütün boyutlarıyla yerel yönetimleri, genel merkez düzeyinde ele almış ve en son Diyarbakır’da 800 kişinin katıldığı bir konferansla, seçim yönteminin halkçı, demokratik belediyecilik ve aday profili hakkında kesin sonuçlar elde edilmiş, yerellerde yerel demokrasinin geliştirilmesi açısından seçim komisyonları kurma çalışması başlatılmıştır. Aday kim olursa olsun, belirlenen adaya, saygı gösterilip etrafında kenetlenmeliyiz. Herkesin partinin vermiş olduğu kriterlere uyması gerekir. Adayımızı beraber belirleyeceğiz. Aday belirlemede yüzde 60 halk etkili olacak, yüzde 40 merkezin inisiyatifinde olacak. Her yerleşim kendi adayını belirleyecek. Parti olarak hedefimiz mevcut belediye sayımızı ikiye katlamak. Bu hedeflerimiz arasında bir tanesi de Bulanık Belediyesini tekrar kazanmaktır. Bunun için çok güçlü bir şekilde çalışmalarımız sürmektedir. Şimdiden tüm aday adaylarına başarılar dileriz” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri