Skip to main content

Köylüler yol kapatarak eylem yaptı

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Hoşgeldi ve Dokuzpınar köyü sakinleri, Alparslan 1 Barajı’nda oturma eylemi yaptılar.

Hoşgeldi köyünde bir araya gelen yaklaşık 200 köylü uzun bir araç konvoyu ile Alparslan 1 Barajı inşaat alanına yürüdü. Yarım saat baraj yolunu trafiğe kapatan köylüler baraj inşaat alanında basın açıklaması yaparak olaysız bir şekilde dağıldılar. Yapılan resmi açıklamalarda 22 Kasım’da kapakların kapatılacağını ve barajın su tutmaya başlayacağını belirten köylüler, birçok kişi daha istimlâk parasını almadıklarını iddia ederek, kış şartlarında başka bir yere gitmelerinin imkânsız olduğunu dile getirdiler. Yetkiler tarafından bugüne kadar kendilerine verilen hiçbir sözün yerine getirilmediğini savunan köylüler, seslerini yetkililere ulaştırana kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

Dokuzpınar köyünde ikamet eden Nesurrullah Binici (21), su tutulmadan önce kendilerine yerleşim yerinin tahsis edilmesi gerektiğini belirterek, evsiz birçok insanın olduğu bu kış şartlarında bu insanların gidip yerleşeceği hiçbir yerlerinin olmadığını ve bu şartlarda köyleri boşaltmanın söz konusu olmadığı belirtti. Binici; “Devlet Su İşleri yaptığı resmi açıklamalarla barajın su toplamaya başlayacağını söylemekte. Halbuki Alparslan 1 Barajı su altına girecek köylerde daha önceden imar planı olmadığı için yüzlerce ev köy boşluğunda veya hazinede yapılmış ve bu yapıların hiç birinin istimlâk bedelleri ödenmemiş. Bunun yanı sıra henüz kamulaştırılmamış çok arazi var. Talebimiz su tutulmadan önce bu yapıların ve arazilerin paralarını versinler. Daha önce de bu hazine üzerindeki yapıların paralarının ödeneceği yönünde DSİ yetkilileri ve siyasetçilerimizin bizlere olan sözleri var. Birde su tutulmadan önce bize yerleşim yeri tahsis etmelerini istiyoruz. Daha önce bu konuda da köylüler olarak gerekli yerlere müracaatlarımızı yapmıştık. Fakat henüz bir sonuç alamadık. Bize söz verenlerden bu sözlerini yerine getirmelerini istiyoruz. DSİ baraj suları altına girecek köylülerin arazi paralarının büyük kısmını bu sonbaharda ödemeye başladı bir kısmı da devam etmekte. Şimdi bu şartlarda bu kış mevsiminde köylerimizi boşaltmamız imkânsızdır. Elektriklerimizin kesilmesini istemiyoruz. En azında önümüzdeki yaz ayına kadar bize müsaade etsinler. Gerekli şartlar yerine getirildikten sonra suyun tutulmasını talep ediyoruz. Baraj suları altına girecek köylerde birçok insan toprağı olmadığı için DSİ’den tek bir kuruş bile almamıştır. Bu insanlarımızın maddi imkânları yok, yetkililerin bu insanlarımızın durumlarını göz önüne alması gerekir ve yetkililerin bu mağdur insanlara yardım etmelerini talep ediyoruz. 2004 yılında bazı köylüler konut için müracaatlarda bulunmuştu ve vatandaşlara konut hakkı çıktığı halde bu konutlar vatandaşa teslim edilmedi, hatta daha yer belirlenmediği için bu konutların inşaatına bile başlanmadı. Bu mağduriyetlerimiz giderildikten sonra su tutulmaya başlansın. Yetkililer sesimizi duyana kadar demokratik hakkımız olan bu eylemlerimiz devam edecektir” dedi.

Hoşgeldi köyünde ikamet eden Tefik Çoşkun ise, köylerinde henüz istimlâk edilmemiş birçok arazi ve ev olduğunu belirterek, istimlâk bedelleri ödenmediği sürece baraj su tutsa da köylerinde çıkmayacaklarını kaydetti. Coşkun; “Suyun tutulması ile birlikte köylerimiz su altında kalacaktır. Daha istimlâk bedellerimizi bize ödemeden köylerimizden çıkmamızı bizden istiyorlar. Bu yıl bütün kışlık teminlerimizi yaptık bu saatten sonra, bu şartlarda nereye gidebiliriz ki. Okulumuzda 300 öğrencimiz eğitim görmekte bu çocuklarımızın durumu ne olacak. Elektriklerimiz kesilecek karanlıkta kalacağız. Köyde birçok insanın başka yerde tek bir metrekare arazisi yok, evi yok. Bizim köyümüzde de evlerin birçok kısmı mera üzerinde yapılmış. Bunlar yeni yapılmış yapılar değil 50 sene önceden yapılmış evlerin birçoğu bile mera üzerinde yapılmış ve bu yapıların hiçbirinin parası ödenmemiş. Bize defalarca bu yapıların levazım bedelinin ödeneceği konusunda sözler verildi. Ama verilen sözlerin hiç biri yerine getirilmedi. Sayın Başkanımıza, ilgili bakana, Valimize, Kaymakamımıza sesleniyorum onlardan bu mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. Yoksa baraj su toplamaya başlasa bile köylerimizi boşaltmayacağız ve sesimizi yetkililere duyurana kadar bu eylemlerimiz devam edecektir” diye konuştu.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde köylüler yaptığı basın açıklamasından sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

 Topkan Haber Ajansı

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri