Bulanık Altınoluk köyünde yaşayan vatandaşlardaki guatr hastalığı ile ilgili olarak basında yer alan haberlerin ardından köyde inceleme yapan İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, sağlık taraması yapıp iyotlu tuz dağıttı.

65 hane ve 550 nüfuslu Altınoluk köyünde özellikle kadın ve çocuklarda olmak üzere her iki kişiden birinde guatr hastalığına rastlanması haberleri yetkilileri harekete geçirdi. Köydeki içme suyundan numuneler alan sağlık ekipleri, vatandaşları muayene ederek iyotlu tuz dağıttı. Muş Sağlık Müdürlüğü’nün talimatı üzerine köyde incelemelerde bulunan Bulanık Sağlık Gurup Başkanlığı’nda görevli doktorlar, köylülere yemeklerde iyotlu tuz kullanmaları uyarısında da bulundular.

Köyde yapılan incelemeler hakkında açıklama yapan İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlığı Şube Müdürü Ferman Güner, köyde kontroller yapıldığını ve iyotlu tuz dağıtıp uyarılarda bulunduklarını kaydetti. Köylülere bilgiler veren Ferman Güner, “Guatr hastalığı, cücelik ve geri zekalılık iyot eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple iyotlu tuz kullanımı gerekiyor. Yemeklerde ve sofrada iyotlu tuz kullanılması gerekir” dedi.

Köylerindeki hastalıkla ilgili olarak tuz dağıtılmasının doğru olmadığını ve daha geniş kapsamlı bir sağlık taraması yapılması gerektiğini savunan Mahsun Ekmekçi isimli vatandaş da “Köylülerin hepsindeki hastalık oldukça ilerlemiş boyuttadır. Köylülerin tedavi olmaları gerekiyor. Yani ameliyat şarttır. Küçük yaştaki çocukların guatr hastalığına yakalanmaması için iyot kullanımı gerekiyor ama köyün yarısından fazlası guatr hastası. Bu hastalar için tedavi yapılmalıdır. Ama köylülerin maddi durumu iyi değil ve yeşil kartları yoktur. Bu sorunun çözülmesi gerekir” dedi.

Öte yandan kendisi gibi 5 çocuğunda da guatr hastalığının olduğunu söyleyen Melike Ekmekçi (40) isimli kadın, 8 aylık hamile iken,15 gün önce karnındaki bebeğini guatr hastalığı sebebiyle düşürdüğünü belirtti. Tedavi olduğu zaman düşük yapmasının sebebinin guatr olduğunu doktorlar tarafından kendisine söylendiğinde büyük üzüntü yaşadığını söyleyen Melike Ekmekçi, “Tedavi olmak istiyoruz. Devletin yardımını bekliyoruz” diye konuştu. NULL