Skip to main content

Köprüyolu İO`nun sorunları çözüm bekliyor

Muş Haber Fotoğrafı

Muş’un Bulanık ilçesinde bağlı Köprüyolu Köyü İlköğretim Okulu’nun tuvaletleri susuzluk ve tabanında yaşayan su sızıntısı yüzünden kullanamıyor. Okulun 130 öğrencisi tuvalet ihtiyaçlarını ya mikrop yuvası haline gelmiş eski okul tuvaletinde ya da ağaç altlarında, duvar kenarlarında gideriyor. Bazen de öğrenciler tuvalet ihtiyaçlarını için kullanmak zorunda oldukları suları, pet şişelerle evlerinden getiriyorlar.

İlçe Merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan Köprüyolu köyündeki sorunları İlçe Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ilettiğini söyleyen Köprüyolu Köyü Muhtarı Alihan Aydemir, herhangi bir çalışma yapılmadığını iddia etti.

Konuyu, ilgili makamlara sözlü olarak ilettiklerini belirten Köprüyolu Köyü Muhtarı Alihan Aydemir, yetkililerin duyarsız kalmasından dolayı çocukların salgın hastalık tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını belirtti. Muhtar Aydemir; “Köyümüzün birçok sorunu var. Kışın yollarımız doğru dürüst açılmıyor. Açıldığı zamanda bütün ısrarlarımıza rağmen köy içindeki okul ve mezarlık gibi önemli yollar hiç açılmıyor. Mesela bugün köyde cenaze vardı 1,5 kilometrelik yolu köylüler kızakla kat ederek cenazeyi defnettiler. Bütün ısrarımıza rağmen mezarlık ve okul yolumuzu açmadılar. Ama en önemli sorunumuz okul. Okulda su olmadığı için öğrenciler tuvalet ve içme suyu ihtiyaçlarını köy yakınında bulunan dere yatağından karşılamak zorunda kalıyorlar. Okulda sular akmıyor, tuvaletler ise kullanılacak durumda değil. Çocuklar çoğu zaman tuvalet ihtiyaçlarını okulun etrafında gideriyor veya teneffüslerde evlerine gidiyorlar. Bu durum ne çocukların ne de çevre sağlığı için doğru değil. Okuldaki tek eksiklik bununla da sınırlı değil okulun tabelasında ilköğretim yazmasına ve ilköğretimin 8 yıllık olmasına karşı 5 yıllık eğitim veriliyor. Okulun ne bir bahçesi var, ne de öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir tuvaleti ve lavaboları. 2 vekil, bir sözleşmeli olmak üzere 3 öğretmen 2 derslikte 130 öğrenciye eğitim vermeye çalışıyor. Öğrenciler sıralarda 4’lü 5’li gruplarla oturmaya çalışıyorlar ve okulun fiziki imkanları yetersiz. Okulumuza 6 bilgisayar verildiği halde okulumuzda BTS sınıfı yok ve bilgisayarların okulumuzdan geri alınacağı yönünde söylentiler mevcut. Biz bunu asla kabul edemeyiz. Biz de çocuklarımızın normal ve sağlıklı bir ortamda eğitim almasını istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Kısacası okulumuz eski olduğu için birçok sorunu var. Sorunlarımızı defalarca yetkili mercilere bildirdiğimiz halde, bir sonuç alamadık” dedi.

Köprüyolu İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencilerinden Mensur Çelik (13) ise sağlıksız bir ortamda eğitim ve öğretim gördüklerini belirterek, yetkililerden okulun fiziki durumunun düzeltmesini istediğini belirterek; “Okulumuz fiziki olarak harabe durumda. Okulun ihata duvarı yok, bahçesi yok. Suyu olmadığı için zaten kullanılamaz durumdaki tuvaletleri de kullanamıyoruz. Sağlıksız ortamda eğitim görüyoruz. Yetkililerden sorunlarımızın çözümü için destek bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 Topkan Haber Ajansı

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’ta Besiciler Yaylalarda Koyun Kırpmaya Başladı

Muş’ta havaların ısınmasıyla birlikte yaylalara çıkan besiciler, hayvanlarının yazlık bakımlarına başladı. Kurtik Dağı…

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Eğitim Haberleri

Bejna Fırat’ın İlham Veren Hikayesi

Varto’dan Yükselen Bir Başarı Hikayesi: Bejna’nın Azmi ve İyilikseverlerin Dayanışması Muş’un Varto ilçesine…

Muş’ta Coşkulu Mezuniyet Töreni

Muş’ta gerçekleşen mezuniyet töreni, Vali Avni Çakır ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Alican’ın…

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri