Bulanık ilçesinin Balotu köyünde tarlalarda bulunan kavun ve karpuzlar, bilinmeyen bir sebepten dolayı kurudu. Kavun ve karpuzların dalında kuruması sonucu çiftçilerin büyük zarara uğradığı belirtildi.

Yüzlerce dönüm arazide ekilen kavun ve karpuzların kuruması köylülerin bir yıllık emeğini boşa çıkardı. Kavun ve karpuz ekicilerinden Mehmet Yolcu isimli çiftçi, dalında kuruyan kavun ve karpuz sebebiyle köydeki bütün üreticilerin mağdur olduklarını söyledi.

Yolcu, “Tarlalarda çoluk çocuğumuzla gece gündüz demeden çalıştık, yetiştirdiğimiz kavun ve karpuzu satamadık. Bilmediğimiz bir nedenle bütün ürünümüz dalında kurudu. 20 yıldır bu işi yapıyorum ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Zararımız çok büyük. Bütün çiftçiler kara kara düşünüyor, ne yapacağını bilemiyor. Bütün emeklerimiz heba oldu. Devletten başka ne sığınacağımız bir yer var, nede bize yardım edecek kimse var. Yetkililerin duruma el atıp bize yardım yapmasını istiyoruz” dedi.

Köy Muhtarı Hasan Basri Kılınç ise, köy nüfusunun büyük bir kısmının geçimini çiftçilik yaparak sağladığını belirterek, zararın karşılanması için devletten yardım beklediklerini söyledi.

Muhtar Kılınç, “Bizim köyümüz 350 hane ve 3 bin 500 nüfusa sahip. Halkın yüzde 60’dan fazlası geçimini kavun ve karpuz ekimi yaparak sağlıyor.Yaklaşık 2 bin 500 dönüm arazi üzerinde ekilen tüm bostanlarda aynı sorun var. Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmadık. Toplam zarar yaklaşık 1 milyon YTL’ yi buluyor. Bu yıl bilmediğimiz bir sebepten dolayı bütün kavun ve karpuzlar dalında kurudu. Bunun sebeplerini araştırıyoruz. Çürümüş kavun örneklerini Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ne araştırmaya gönderdik. Bize mantar hastalığı olabileceği yönünde kesin olmayan bir açıklama yapılarak, insanların bu kavun ve karpuzları tüketmemeleri gerektiğini söylediler. Tarım ilçe Müdürlüğü’ne de sebeplerin araştırılması için baş vurduk. Gerçekten çiftçimiz çok mağdur. İnsanlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi için devletten bu konuda yardım istiyoruz” dedi. NULL