Skip to main content

İstimlak bedelleri yüzünden mağdurlar..

Muş Haber Fotoğrafı

Bulanık’ın Dokuzpınar Köyünün Şeh Mirza ve Üse mezraları sakinleri mera ve hazinedeki evlerinin istimlâk bedelleri ödenmediği için mağdur olduklarını söylüyorlar.

Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Dokuzpınar Köyünün Şeh Mirza ve Üse mezraları sakinleri mera ve hazinedeki evlerinin istimlâk bedelleri ödenmediği için mağdur olduklarını söylüyorlar. Yıllardır bir belirsizlik içinde beklediklerini belirten mezra sakinleri evlerinin bedellerinin ödenmesi için her seçim öncesinden milletvekillerinin kendilerine sözü olduğunu ve her defasında sözlerini yerine getirmediklerini söylediler.

Yıllardır umutla evlerinin istimlâk edilmesini beklediklerini söyleyen Şeh Mirza Mezrası sakinlerinden Aydın Saatçi (32), her seçim öncesinde milletvekillerin evlerinin parasını ödenmesi için kendilerine söz verdiklerini ancak seçimden sonra verilen sözlerin unutulduğunu söyledi. Saatçi; “Yıllardır bir belirsizlik içerisinde yaşıyoruz. Bizden önce birçok yerde mera, boşluk veya devlet hazinesi üzerindeki birçok yapıların bedelleri ödendi. Daha sonra kanun değiştiği için biz mağdur olduk. Barajdan çok daha önce biz burada yaşıyorduk ve burada bizim bu yapılarımız vardı. Devlet bugüne kadar bize her türlü yardımı yapmış. Yolumuz var. Fakat bugün mağduruz. Bu yıl suyun tutulacağı söyleniyor. Fakat biz bu şartlar altında nereye gideriz. Her seçim öncesinde milletvekilleri bize söz veriyorlar. Fakat seçimden sonra maalesef kimse bizi hatırlamıyor. Bu belirsizlikten ve verilip de yerine getirilemeyen sözlerden bıktık. Su tutulursa çoluk çocuk ne yaparız. İnşallah denildiği gibi en kısa sürede bizim yapıların bedelleri ödenir ve bizi bu belirsizlik ve umutsuzluktan kurtarırlar” dedi.

Köylerinin baraj altında kalmasıyla birlikte geçmişlerinin de suya gömüleceğini belirten Üse Mezrası Sakinlerinden Ahmet Sarıaltun (58) ise, buna rağmen yıllardır oturdukları evlerinin istimlâk bedellerinin bugüne kadar ödenmemesinin manidar olduğunu söyledi. Sarıaltun; “Evlerimiz bize dedemizden babamızdan kaldı. Biz barajla birlikte buraya yerleşmiş değiliz. Biz iki mezra 22 haneyiz. Yıllardır burada yaşıyoruz. Belirsizlikten bıktık artık. Aslında mağduriyetlerimiz çok fazla bizim yalnız evlerimiz toprağımız su altında kalmıyor aynı zamanda geçmişimiz de su altında kalıyor. Buna rağmen mağdur ediliyoruz. Kısacası bize evlerinizi bırakıp çıkın diyorlar. Bu koşullarda nereye gidebiliriz. Bize verilen sözler var. Bize söz verenleri sözlerini tutmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bu Haftanın En Popüler Haberleri..

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Şubat Ayında Muafiyet Araç Fiyatları Belli Oldu

2024 yılında güncellenen engelli araç limiti 1.591.220 TL olarak belirlenmiş ve bu kapsamda engelli araç…

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam

Muş’ta Ekmeğe Yüzde 21 Zam: Fiyatlar ve Detaylar Muş’ta ekmek fiyatlarına Türkiye genelinde…

İglo’dan otantik çay ocağı

Muş bir çay ocağı kardan iglo yaparak müşteri çekmeye başladı. Muş’ta çay ocağı işleten…

Eğitim Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi

İlk ve ortaöğretim kurumlarında, 2023-2024 eğitim öğretim yılının yarıyıl tatili sona erdi. Ders…

Bakan Kaçır, Muşlu öğrencilerin projesi propolisin anti bakteriyel etkisini anlattı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri…

Kültür Sanat Haberleri

İl Birincisi, Özel Muş Bilim Teknik Koleji

Özel Muş Bilim Teknik Koleji, Okul Sporları ve Kulüplerarası Halk Oyunları Yarışması’nda İl…

Muş Devlet Hastanesi’nde kanser haftası dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı

Muş Devlet Hastanesinde il Sağlık Müdürlüğü tarafından açılan stantta vatandaşlar kanser hastalığına karşı…

Muş tiyatro günleri sona erdi

Muş Alparslan Üniversitesi tarafından düzenlenen “Tiyatro Günleri” sona erdi. Muş Alparslan Üniversitesi MAUN…