Skip to main content

Darısı Alparslan II`nin başına

Muş Haber Fotoğrafı

Alparslan I barajında su tutma törenine katılan İlimiz Milletvekilleri Yılmaz ve Karayağız, “yıllardır yapımı devam eden Alparslan I Barajında bugünden itibaren su tutuluyor, darısı Alparslan II’nin başına” dediler.

13 yıl önce temeli atılan ve hafta sonunda su tutulmaya başlanan Alparslan I Barajında yıllardır kamulaştırma sorunu olduğunu kaydeden AK Parti İlimiz Milletvekilleri Medeni Yılmaz ve Seracettin Karayağız, AK Parti hükümeti döneminde yarım kalan bir çok yatırımın faaliyete geçtiğini söylediler.

Muş’ta Alparslan I Barajı inşaatının uzun yıllar devam ettiğini kaydeden Milletvekilleri, bir türlü çözümlenemeyen kamulaştırma sorununun büyük bir kısmını AK Parti’nin çözdüğünü kaydettiler. Vatandaşların Kurban Bayramından önce istimlak bedellerinin bir kısmı alacağını kaydeden Milletvekilleri bütün kamulaştırma bedellerinin ise 2009 yılında tamamen çözüme kavuşturulacağını ifade ettiler.

Alparslan 1 Barajı’nın su tutma törenine katılmak için Muş’a gelen AK Parti İlimiz Milletvekili Medeni Yılmaz, “yıllardır özlemle bugünü bekliyorduk. 13 önce temeli atılan Alparslan I Barajında bugün su tutma işlemi başlıyor. Civar köylerdeki vatandaşlarımızın kamulaştırma sorunu ile ilgili olarak bir takım sıkıntıları vardı. Bu sıkıntıların çoğu hükümetimiz döneminde giderildi. Kamulaştırma bedellerinin tamamı 2009 yılı içerisinde ödenecektir. Milli gelirden alınan pay sıralamasında Muş ili en son sıradadır. Bu bizi çok fazla üzüyor. Böyle bir ilde çok önemli bir barajın su tutma işlemine başlanılması bizleri mutlu etmiştir. İnşallah bunların devamı gelecektir. Darısı Alparslan 2 barajının başına diyorum. Bizim memleketimizde taş üstüne taş koyan ve bir çivi çakan herkese müteşekkiriz. Bulunduğumuz durumdan kurtulmak ve yukarılara doğru çıkmak için hep birlikte çalışacağız. Bunun için kendimize bir hedef belirledik ve bu hedefe doğru hep birlikte koşacağız. Bu hedefe koşarken saflarımızı sıklaştıralım, daha çok kenetlenelim, birlik ve beraberlik içerisinde çalışalım” diye konuştu

AK Parti İlimiz Milletvekili Seracettin Karayağız, Alparslan 1 Barajı’nın en önemli sorunu olan istimlak bedellerinin ödenmesi için başarılı çalışmalara imza atarak önemli bir mesafe kat ettiklerini söyleyerek, “Hazine ve mera arazilerinde evi olan vatandaşlarımız da mağdur edilmeyecek” dedi.

Alparslan 1 Barajı’nın bitmesi için gecikmeler yaşandığını kaydeden Karayağız, “1995 yılında başlayan Alparslan 1 Barajı inşaatı biz göreve geldiğimiz zaman yedi yıldan beri yapılıyordu. Yedi yıl içerisinde inşaat yüzde 95 oranında tamamlanmıştı. Ancak kamulaştırmada çok geride kalınmıştı. Yüzde 7 seviyelerinde olan kamulaştırma ciddi bir sorun teşkil ediyordu. Köylüler büyük bir mağduriyet yaşıyorlardı. Biz milletvekilleri olarak bu konu ile çok uğraşıp köylülerin mağduriyetini ortadan kaldırmak için çalıştık. Başbakan’a varıncaya kadar sorunu sürekli dile getirdik. Bu sorun sonuçta çözme noktasına gelindi ve çok az bir ödeme kaldı. Ama hiç kimse mağdur edilmeyecek ve herkesin parası ödenecektir” dedi.

Bölgenin enerjiden faydalanması için çalışmalarında yapılacağını kaydeden Karayağız, “Bu bölgeye kurulacak indirici trafo ile bulanık, Malazgirt, Varto ilçeleri enerjiden faydalanacak. Bu bölgeler çok daha güçlü bir enerji alacaktır. Alparslan II Barajı nasip olursa 2009 yılında temelinin atılması planlanıyor. Alparslan II’de tamamlanırsa bölgenin iklimi değişecektir. Enerji dünyada çok önemli olduğunu herkes biliyor. Türkiye kaynak olarak çok fazla enerji kaynağına sahip olmamakla birlikte uyguladığı politika ile dünyanın enerji merkezi haline gelmiştir. Doğalgaz ve petrol boru hatları ile dünyanın enerji alanında cazibe merkezi konumuna gelinmiştir. Enerji sanayinin de en önemli girdisidir. Enerji ne kadar ucuza mal edilirse rekabet imkanı o kadar artıyor” dedi.

Karayağız, “Alparslan 1 Barajı’nın göl alanı için istimlak çalışmalarında önemli bir sıkıntı doğdu. Hazine arazileri ve meralara yapılan evler ile ilgili olarak sıkıntı meydana geldi. Bu konu ile ilgili de görüşüyoruz. Ama muhalefet buna karşı çıkıyor. Mera ve hazine arazilerine ev yapımı ile ilgili kanun çıkarılmasını istemiyor. Vatandaşların teşvik edileceğine dair endişeleri olduğunu söylüyorlar. Ama bu konu gündemimizde. Bu sadece buradaki köylerin değil, bütün Türkiye’deki bu durumda insanlar hak kazanacaktır. Bu konuda da elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

 Muşun Sesi Gazetesi

Bir Cevap Yaz

Ekonomi Haberleri

Muş’a kayıtlı kaç araç var?

Türkiye’deki Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı ve Muş İli Araç İstatistikleri Geçen yıl itibarıyla…

Muş Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı

Muş Sultan Alparslan Havalimanı 2024 Mayıs İstatistikleri Açıklandı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı…

Yeni 5 TL Madeni Parası Tedavüle Çıkıyor

Türkiye’nin yeni 5 TL’lik madeni parası, çapı 28,15 mm, kalınlığı 1,70 mm ve…

Eğitim Haberleri

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Yenilikçi Proje Yarışması

Muş İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Eğitim…

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ücretsiz Yaz Okulu Kararı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1 Temmuz’dan itibaren 81 ilde ilkokul 2. sınıftan itibaren…

Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında Başarı

Malazgirt Alparslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Öğrencileri Arapça Bilgi ve Etkinlik Yarışmalarında…

Kültür Sanat Haberleri

“Yüreğimdeki Mürekkep” raflarda yerini aldı

Dr. Yunus Soydan’ın İlk Şiir Kitabı “Yüreğimdeki Mürekkep” Raflarda Edebiyat dünyasına yeni bir…

Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri: Edebiyatseverlerin İlgi Odağı

Muş Alparslan Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Muş Alparslan Üniversitesi Öykü Günleri”, 2-3 Mayıs…

Geçmişten Geleceğe Muş

Muş’un köklü tarihine ışık tutacak önemli bir eser hazırlanıyor. Muşlu Dağcı Ömer Faruk…

Profesyonel internet sitesi için arayın..

Memleket Web Tasarım

 0532 514 50 57

  • Google Arama Kaydı
  • SEO Puanı Yüksek Tasarımlar
  • Türkçe Yönetim Paneli
  • Yedekleme Hizmeti

 

 

Haber ve İçerik Etiketleri

Haber Kategorileri