Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Çataklı köyündeki çocuk sayısı, görenleri şaşırtıyor. Köy muhtarı ise durumu “Kış mevsiminde işi olmayan köylüler çocuk yapıyor” şeklinde yorumluyor.

120 hane ve bin 200 nüfuslu Çataklı köyündeki çocuk sayısı oldukça şaşırtıcı. Aile planlamasının uygulanmadığı köyde 0-17 yaş arasındaki nüfusun 800 olduğu bildirilirken, köy içerisindeki çocuk fazlalığı dikkatleri çekiyor. Çataklı köyü, bu özelliğiyle ilde en fazla çocuk ve genç nüfusuna sahip olan köy durumunda. Tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağladıklarını söyleyen köylüler, aile planlamasını birkaç yıl önce duyduklarını ve bugüne kadar bu yönde bir uygulamaya gitmediklerini belirtti.

Köyde aile planlamasına uyulmadığını söyleyen muhtar Kemal Korkmaz, her evde 5 ile 14 arasında çocuk bulunduğunu belirtti. Korkmaz, kış mevsiminin bölgelerinde uzun geçtiğini ve bu süre içerisinde işsiz kalan köylülerin çocuk yaptığını belirterek, “Kış mevsimi sonrasında bakıyorsunuz ki ortada yeni doğmuş bir sürü çocuk var. Bu çocuklar sefil bir şekilde ortalarda dolaşıyor. Kış mevsiminde işsiz güçsüz olan köylü çocuk yapıyor, başka ne yapsın?” şeklinde konuştu.

Çocuk sayısının fazla olması sebebiyle derslik sıkıntısının had safhada olduğunu da söyleyen Korkmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Köyümüzde 2 derslikli bir okul var ve öğrenci sayısının fazla olması sebebiyle okul sıkıntısı yaşıyoruz. Bazı çocuklar çevre köylerdeki okullarda veya Bulanık’taki yatılı okullarda eğitimlerini sürdürmek zorunda kalıyor. Aile planlamasına köyümüzde hiç uyulmadı. Köylüler aile planlaması ile tanışıncaya kadar iş işten geçti zaten. Köyümüzün oldukça fazla göç vermesine rağmen nüfus hızla artmaktadır.”

Çataklı köyü sakinlerinden Cüneyt Taşdemir ve Abdurrahman Yıldız isimli vatandaşlar ise aile planlamasını birkaç yıl önce duyduklarını ve bugüne kadar köylerinde aile planlamasının uygulanmadığını ifade etti. Köylüler, “Köyümüzde çocuk sayısı fazla olmasına rağmen devletin verdiği çocuk parasından hiç kimse faydalanamıyor. Çok defa müracaat etmemize rağmen çocuk parası alamadık. Nüfusun çok olması sebebiyle ailelerin geçim şartları da oldukça zor. Her evde en az 5 tane çocuk var. Çocukların bakımı ve evin geçimi çok zor oluyor” açıklamasını yaptı. NULL